(081) 32513540 - 32517545
همدان، پیاده راه بوعلی، رو به روی سینما قدس، ساختمان پزشکان پارس، طبقه سوم

پیشگیری از انواع سرطان

پیشگیری از سرطان

برای داشتن شناختی همه جانبه از انواع سرطان لازم است از تمامی علائم و نشانه ها و علت به وجود آمدن آن ها آگاهی بدست آوریم. برای مثال برای پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه باید این نوع سرطان را به خوبی بشناسید یا برای پیشگیری از سرطان ریه نیز به همین طریق. اما این نوشتار مجالی که بتواند تمامی سرطان ها را تشریح کرده و یکایک آن ها از نظر علتیابی مورد بررسی قرار دهد را نخواهد داشت.

از این رو برآن شدیم تا با ارائه موارد کلی که زمینه ساز اغلب سرطان ها هستند، شما را در مسیر پیشگیری از انواع سرطان و داشتن سبک زندگی مناسب یاری کنیم.

سبک زندگی انسان امروزی باعث شده علاوه بر ایجاد پیشرفت در زمینه های مختلف، در حوزه بیماری ها نیز از نظر درمانی پیشرفت هایی داشته باشد، اما این به معنی رهایی از ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان نیست. در ادامه در این خصوص بیشتر می خوانید:

پیشگیری از سرطان

چطور از سرطان پیشگیری کنیم؟

همانطور که اشاره شد با دست یابی به تکنولوژی های مختلف این تصور به وجود می آید که اکنون انسان توانایی مقابله با انواع بیماری را خواهد داشت، اما اینطور نیست. رشد و پیشرفت بیماری ها در تمامی ادوار بزرگترین چالش انسان بوده است. بنابراین در عصر حاضر نیز محققان  وپژوهشگران به دنبال راه حلی برای درمان بسیاری از بیماری ها و سرطان ها هستند.

بیشتر بخوانید
آیا سرطان سینه کشنده است؟

آن ها دریافته اند که عامل اساسی در ایجاد و بروز سرطان ها در درجه اول تغییرات منفی سبک زندگی است. پرخوری، استفاده بیش از از غذاهای نیمه آماده و فست فودی، تمایل چشمگیر افراد به مصرف دخانیات و عدم تمایل به انجام تمرینات ورزشی خود عامل سبب ساز ابتلا به سرطان ها خواهد بود. البته در این بین نمی توانیم نقش ژنتیک را در ابتلا به برخی سرطان ها نادیده بگیریم. بنابراین ایجاد بستری برای ترویج سبک زندگی سالم می تواند بسیاری از افراد را که مستعد ابتلا به سرطان هستند نجات داده و افرادی که این استعداد را ندارند نیز از ابتلا مصون دارد.

راه های موثر برای جلوگیری از سرطان

در ادامه به راه کارهای مختلف که رعایت آن ها تا حدودی در ابتلا به سرطان ها مؤثر می باشند می پردازیم؛

دخانیات عاملی موثر در ابتلا به سرطان

قطعا برای شما نیز عجیب خواهد بود که بشنوید سیگار کشیدن خود می تواند احتمال ابتلا به سرطان را افزایش دهد، چراکه همه ما حداقل یک نفر را می شناسیم که به صورت دائمی از سیگار و یا مواد اعتیاد آور دیگری استفاده می کند. بنابراین باور به اینکه این افراد در معرض ابتلا به سرطان هستند قدری غیر ممکن خواهد بود. اما باید بیان کنیم که گزارش ها حاکی از آن است که 30 درصد مرگ و میر های سرطانی بر اثر استعمال دخانیات مثل سیگار است.

جالب است بدانید اگر فردی روزانه 20 عدد سیگار استعمال می کند، اگر آن را به 10 عدد کاهش دهد، ابتلای وی به سرطان ریه تا 27 درصد کاهش پیدا خواهد کرد. سیگار علاوه بر ایجاد سرطان ریه می تواند زمینه ساز سرطان های دیگری نیز باشد و یا در پیشرفت برخی سرطان ها نقش مهمی ایفا کند. بنابراین اگر نگرانی از ابتلا به سرطان شما را به این نوشتار رسانده است در صورت استعمال دخانیات گام اول را ترک آن بدانید.

بیشتر بخوانید
سرطان سینه خوش خیم

کنترل وزن و خطر ابتلا به سرطان

فاکتور بعدی در بالا بردن شانس ابتلا به سرطان عدم توانایی در کنترل وزن است. شاید تصور کنید چاقی تنها می تواند ظاهر شما را نازیبا جلوه دهد و یا در نهایت درد های مفصلی را برایتان به وجود آورد، اما بد نیست بدانید چاقی می تواند عاملی برای ابتلا به ده گونه سرطان باشد مانند سرطان مری، کلیه، کیسه صفرا و … .

چاقی به دلیل برخورداری از تولید بیش از حد بافت پروتئینی موجب تقویت سلول های سرطانی خواهد شد. این در حالی است که گزارشات کشور آمریکا نشان داده سالانه حدودا 120000 ابتلا به سرطان ناشی از اضافه وزن بوده است.

این مورد نیز از سبک زندگی غلط افراد تبعیت می کند. گرایش به غذاهای فست فودی خود عامل اساسی برای اضافه وزن در افراد است.

انجام تمرینات ورزشی را ه مقابه با سرطان

تأثیر ورزش در پیشگیری از سرطان

تأثیر ورزش در پیشگیری از سرطان

پر واضح است که داشتن تمرینات روتین و دائمی می تواند با تقویت سیستم ایمنی بدن فرد را در مقابله با ابتلا به سرطان محافظت کند. ورزش کردن با کاهش التهاب بافت های بدنی می تواند مانع از پیشرفت سرطان ها شود. به طور کلی ورزش و جلوگیری از سرطان ارتباط مستقیمی با یکدیگر خواهند داشت.

جالب است بدانید ورزش های سبک و کوتاه می تواند شانس ابتلا به سرطان سینه در بانوان را تا 35 درصد کاهش دهد.

اجتناب از مصرف مشروبات الکلی

الکل و مشتقات آن  با ایجاد آسیب به بافت های بدن فرد را مستعد ابتلا به سرطان هایی چون سرطان دهان، گلو، سینه و روده بزرگ کند. بنابراین با حذف این ماده می توانید کمک شایان توجهی در پیشگیری از ابتلا به سرطان کنید.

کرم های ضد آفتاب و پیشگیری از سرطان های پوستی

شاید تصور کنید انجام سولاریوم نفش بیشتری نسبت به قرار گیری در معرض نور خورشید در ابتلا به سرطان را خواهد داشت. اما اینطور نیست! قرارگیری در معرض مسقیم نور آفتاب می تواند افراد را در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار دهد. لازم به ذکر است که این نوع سرطان در حال حاضر رشد صعودی داشته است.

بیشتر بخوانید
سرطان سینه در بارداری 

لذا با توجه به گزارشات بدست آمده استفاده از کرم های ضد آفتاب می تواند ابتلا به سرطان پوست را تا 50 درصد کاهش دهد. بنابراین بهتر است استفاده از کرم های ضد آفتاب را به مانند مسواک زدن به عادت تبدیل کنید.

دوری از استرس و کاهش ابتلا به سرطان

لازم به ذکر است که استرس نمی تواند به خودی خود ایجاد سرطان کند، اما آنچه این عامل را در ایجاد عوامل ابتلا به سرطان جای داده است، این است که استرس با تغییرات سیستم درونی بدن می تواند محیط و بستری مناسب برای ابتلا به سرطان را فراهم کند.

بنابراین می توان نتیجه گرفت عامل استرس به عنوان عامل پیشرفت سرطان و به نوعی جهش سلول های سرطانی شناخته می شود که می توان آن را با انجام حرکات آرامش بخش و دوری از عوامل استرس زا کاهش داد.

جهت دریافت مشاوره از دکتر طاهره هاشم متخصص جراح عمومی و بهترین جراح سینه درهمدان، می توانید با شماره (081) 32513540 – 32517545 تماس حاصل نمایید. اینستاگرام

در آخر چکاپ را دست کم نگیرید!

قطا چکاپ و انجام آزمایشات عامل جلوگیری و یا پیشگیری از سرطان ها نخواهد بود، اما می تواند قبل از پیشرفت سرطان، فرد را از وجود آن آگاه سازد. لذا چکاپ های سالیانه نزد پزشک متخصص به خصوص دربین بانوان می تواند عامل کنترل کننده در ابتلا به سرطان باشد.

دکتر طاهره هاشم

دکتر طاهره هاشم  متخصص جراح عمومی - فلوشیپ پستاندر زمینه های بیماری های پستان و غربالگری پستان و بیماری مقعد و نیز اختلالات دفع به شکل یبوست، بی اختیاری گاز و مدفوع به شکل تخصصی فعالیت می کند.
همچنین در مورد زخم، مدیریت زخم، درمان زخم به خصوص زخم های مزمن مثل زخم بیماران دیابتی، زخم بیماران سیگاری و زخم بستر در بیمارانی که به هر دلیل  در استراحت هستند و به دلیل فشار باعث زخم در نواحی پشت کتف و گردن و گاهی حتی پاشنه میشوند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه