علائم سرطان سینه

فهرست محتوا

علائم سرطان سینه

سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان ها در بین بانوان است. این سرطان در افرادی که سابقه خانوادگی در این زمینه داشته اند به وفور دیده می شود. بنابراین از دلایل آن می توان سابقه خانوادگی را در دسته مهمترین ها قرار داد. رنج آور بودن این سرطان نزد بانوان اگرچه به دلیل پروسه درمانی است اما ناراحتی های روحی و روانی در این بیماری را نمی توان نادیده گرفت. اکثر قریب به اتفاق بانوان قبل از نگرانی درباره درمان این بیماری نگران از دست دادن سینه و تخلیه آن هستند، چرا که یکی از جنبه های زیبایی زنان داشتن اندام زنانه بوده و قطعا نبود آن تاثیر به سزایی بر زیبایی و شرایط روحی بیماران خواهد داشت.

با این حال اگر بانوان درباره این بیماری هشیار بوده و آگاهی لازم را داشته باشند، می توانند در صورت ابتلا با تشخیص و پیگیری به موقع از بدخیم شدن آن جلوگیری کرده و مانع از تخلیه عضو شوند.

بنابراین به دلیل نداشتن علائم در زمان شروع بیماری، ممکن است بانوان متوجه آن نشوند. اما وقتی بیماری در حال پیشرفت باشدف گروهی از علائم، هشدار سرطان را سر خواهند داد.

در این مقاله سعی داریم نشانه ها و علائم این سرطان را بررسی کرده و بانوان را در این زمینه آگاه سازیم، لذا با خواندن مطالب زیر از جراح سینه طاهره هاشم با ما همراه باشید:

سرطان سینه چیست؟

سرطان سینه به مانند دیگر سرطان ها از رشد و تکثیر سلول های بدخیم در سینه ایجاد می شود و این تکثیر می تواند در نواحی مختلف سینه از جمله : مجاری انتقال شیر،غدد شیردهی وبافت غیر غده ای ایجاد شود.

علائم سرطان سینه

سرطان سینه اغلب با ایجاد توده هایی در بافت سینه خود ر انشان می دهد. اما علل اصل آن را در زیر بیان خواهیم کرد:

غده های درون سینه و یا زیر بغل

اگر از اتمام زمان عادت ماهیانه تان می گذرد، اما هنوز در درون سینه و یا زیر بغل احساس می کنید چیزی شبیه  به غده وجود دارد، باید سریعا آزمایش دهید تا علت مشخص شود. این نشانه معمولا اولین نشانه و مهمترین نشانه در سرطان سینه است.

احساس درد در سینه

غده های موجود در سینه برای فرد ایجاد درد نمی کند، اما اگر فردی در ناحیه سینه درد و یا حساسیت را حس کند باید به وجود سرطان سینه شک کند.

تورم سینه ترقوه و یا زیربغل

گاهی تورم از به وجود آمدن غده پیشی می گیرد، به این معنا که قبل از به وجود آمدن غده احساس تورم در این نواحی می کنید. که نشان دهنده انتشار غدد این نواحی در بدن است. این نشانه می تواند هشداری برای سرطان التهابی سینه نیز باشد که نوع تهاجمی سرطان سینه است.

تغییرات در سایز سینه

اگر تغییرات ظاهری در سینه مثل ایجاد پوست پرتقالی روی سینه و یا تغییرات رنگ و دما داشته اید باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

فرورفتگی در سینه

این نشانه، خبر از توموری می دهد که امکان رویت و حس آن نیست.

ترشح از سینه

گرچه ترشحات نوک سینه طبیعی بوده، اما اگر این ترشحات خون آلود و یا رنگی است، می تواند نشانه ای از سرطان سینه باشد.

هرگونه تغییردر نوک سینه مانند:

  • زخم
  • خارش
  • سوختگی
  • فرورفتگی
 جهت دریافت مشاوره از دکتر طاهره هاشم متخصص جراح عمومی درهمدان می توانید با شماره  (081) 32513540 – 32517545  تماس حاصل نمایید. اینستاگرام

کلام اخر

اگر یکی یا چندی از علائم بالا را در سینه هایتان مشاهده کرده اید، نباید به راحتی از کنار آن عبور کنید و بگذارید زمان سلامتی شما را به خطر بیندازد. بهتر است با دیدن این علائم سریعا به پزشک مراجعه کنید، تا درصورت نیاز معاینات و آزمایشات مخصوص را در این راستا به عمل آورد تا در صورت لزوم راه درمان سرطان سینه را طی کنید.

دکتر طاهره هاشم

دکتر طاهره هاشم  متخصص جراح عمومی - فلوشیپ پستان در زمینه های بیماری های پستان و غربالگری پستان و بیماری مقعد و نیز اختلالات دفع به شکل یبوست، بی اختیاری گاز و مدفوع به شکل تخصصی فعالیت می کند. همچنین در مورد زخم، مدیریت زخم، درمان زخم به خصوص زخم های مزمن مثل زخم بیماران دیابتی، زخم بیماران سیگاری و زخم بستر در بیمارانی که به هر دلیل  در استراحت هستند و به دلیل فشار باعث زخم در نواحی پشت کتف و گردن و گاهی حتی پاشنه میشوند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با پزشک