(081) 32513540 - 32517545
همدان، پیاده راه بوعلی، رو به روی سینما قدس، ساختمان پزشکان پارس، طبقه سوم

پروتز سینه

پروتز سینه، از جمله روش های جراحی است که به افزایش اندازه و سایز سینه ها و هم چنین بهبود فرم و شکل سینه ها نیز کمک می کند. بسیاری از خانم ها بعد از انجام این جراحی، اعتماد به نفس بیشتری پیدا خواهند کرد. با این که پروتز سینه، جراحی پرطرفداری است، اما بای  در انتخاب جراح با تجربه در این زمینه، دقت شود. در این روش جراحی، از تکنیک هایی استفاده می شود که کمترین میزان اسکار بر جای بماند و احتمال بروز عفونت نیز به حداقل برسد. خانم هایی که به دلیل کوچک بودن سینه های خود از پوشیدن برخی لباس های تنگ خجالت می کشند،  می توانند از مزایای این روش جراحی بهره مند شوند. بسیاری از خانم ها بعد از بارداری و یا شیردهی، متوجه تغییر سایز و کوچک شدن سینه های خود می شوند، که می توانند با مشورت پزشک تحت  جراحی پروتز سینه قرار بگیرند. جالب است بدانید که جراحی پروتز سینه هم چنین به اصلاح نامتقارن بودن سینه ها نیز کمک می کند. توصیه می شود حتما در خصوص خواسته ها و انتظارات خود از نتایج این جراحی، با پزشک خود صحبت کنید.

 

انواع پروتز سینه

بهترین نوع پروتز با توجه به ارجحیت بیمار و مواردی مانند میزان سفتی و ظاهر دلخواه بیمار تعیین خواهد شد. خوش بختانه، انواع مختلفی پروتز وجود دارد که می تواند سالینی (مملوء از آب نمک) و یا سیلیکونی (مملوء از ژل سیلیکون) باشد. پیش از جراحی و در طول جلسات مشاوره، بهترین تصمیم در خصوص انتخاب نوع پروتز گرفته خواهد شد.

 

آمادگی و اقدامات قبل از پروتز سینه

در ابتدا، پزشک با بررسی کامل بافت سینه و آناتومی بدن، بهترین نوع و اندازه پروتز را در نظر می گیرد. یکی دیگر از مسائل مهمی که پیش از جراحی باید بررسی شود، سلامت جسمانی و  سوابق پزشکی بیمار است. ابتلا به برخی شرایط و اختلالات پزشکی می تواند منجر به بروی عوارضی حین جراحی و یا بعد از آن شود.

  • قطع مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند داروهای غیر استروئیدی و ضد التهابی، آسپیرین، ژلوفن و نوافن قبل از جراحی ممنوع است، چرا که این قبیل داروها احتمال خونریزی را افزایش می دهند.
بیشتر بخوانید
مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

به همین خاطر، بیمار باید هر گونه داروی مصرفی را به  پزشک خود اطلاع دهد.

  • کنار گذاشتن استعمال سیگار و دخانیات، چه قبل از عمل و چه بعد از آن. نیکوتین موجود در سیگار احتمال بروز عوارض جراحی را افزایش می دهد و هم چنین باعث طولانی شدن روند بهبودی نیز خواهد شد.

قبل از جراحی، از سوی بیمار ضروری است.

بهتر است در این جا، به برخی نکات طلایی در خصوص جراحی پروتز سینه اشاره کنیم:

  • جراحی پروتز سینه تنها شامل بزرگ و حجیم کردن سینه هاست و کمکی به رفع افتادگی سینه ها نمی کند. خانم هایی که از فرم افتاده سینه خود ناراضی هستند، می توانند از مزایای جراحی لیفت سینه بهره مند شوند.
  • تضمینی برای دایمی بودن فرم سینه پس از گذاشتن پروتز درطی سال های بعد نیست چون به تدریج با بالا رفتن سن پوست انسان ها شل تر می شود.
  • شیردهی بعد از جراحی پروتز سینه، با چالش همراه است و بسیاری از خانم ها بعد از جراحی، مشکلی در شیردهی نخواهند داشت.
  • جراحی پروتز سینه، جراحی زیبایی محسوب می شود و شامل هزینه های بیمه نخواهد شد.
  • بعد از جراحی پروتز سینه، انجام تست های تصویربرداری مانند MRI توصیه می شود.

پروتز های سینه

روند جراحی پروتز سینه

جهت انجام جراحی پروتز سینه، برشی در یکی از سه ناحیه زیر زده خواهد شد:

  • زیر بغل
  • در چین های زیر سینه
  • اطراف هاله قهوه ای رنگ دور نوک سینه

پس از ایجاد برش، بافت سینه از عضلات و بافت همبند قفسه سینه جدا و فضایی در قسمت زیرین و یا جلوی عضلات قفسه سینه، جهت قرارگری پروتز ایجاد خواهد شد. بعد از قرار گیری پروتز در جای مناسب، برش ها بخیه زده می شوند و پانسمانی بر روی آن ها قرار خواهد گرفت.

دوره نقاهت و مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

مشاهده تورم در بافت سینه بعد از جراحی کاملا طبیعی است و به مرور برطرف خواهد شد. یکی از نکات مهم در طول سپری شدن دوره نقاهت، بستن پستان بند مخصوص است که به بیمار داده می شود. با این کار، علاوه بر محافظت از سینه ها، فرم سینه نیز حفظ خواهد شد. انجام فعالیت های سنگین، خم و راست شدن، ورزش و یا فعالیتی که باعث وارد آمدن فشار بیشتر به سینه و بخیه ها شود، به مدت چند هفته ممنوع است. خوابیدن بر روی سینه ها تا چند هفته ممنوع است. توصیه می شود تا چند هفته بعد از جراحی، لباس های گشاد و یا دکمه دار پوشیده شود، تا هنگام پوشیدن، فشاری به سینه ها وارد نشود. در صورت عدم تحمل درد، می توان از داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک استفاده کرد. آن چه که اهمیت دارد  این است که بیمار باید تمام نکات و مراقبت های گفته شده از سوی پزشک را رعایت کند، تا دوره  نقاهت با سرعت بیشتری طی شود و نتایج اصلی مشخص گردد.

بیشتر بخوانید
عمل جراحی ماموپلاستی و هزینه های آن

هزینه عمل بزرگ کردن پستان ها

هزینه عمل پروتز سینه

هزینه عمل بزرگ کردن سینه

نتایج جراحی پروتز سینه

جراحی پروتز سینه، نتایج بسیار درخشانی را در افزایش اندازه و سایز سینه ها به همراه دارد و اعتماد به نفس خانم ها را بالا می برد. افرادی که خواهان انجام این جراحی هستند، باید از لحاظ بدنی در شرایط خوبی به سر ببرند و از همه مهم تر، انتظارات منطقی و واقع بینانه ای از نتیجه جراحی داشته باشند. این نکته را در نظر داشته باشید که بعد از جراحی پروتز سینه، بدن به رشد خود ادامه می دهد و  مواردی  مانند بالا رفتن سن و یا تغییرات وزن بر روی بافت سینه تاثیر خواهد گذاشت. اما تغییرات بالطبع، بسیار کمتر از تغییرات قبل از جراحی خواهد بود. در صورتی که خانمی از تغییرت ایجاد شده در سینه خود بعد از جراحی ناراضی باشد، می تواند مجدد تحت جراحی قرار بگیرد.

دکتر طاهره هاشم

دکتر طاهره هاشم  متخصص جراح عمومی - فلوشیپ پستاندر زمینه های بیماری های پستان و غربالگری پستان و بیماری مقعد و نیز اختلالات دفع به شکل یبوست، بی اختیاری گاز و مدفوع به شکل تخصصی فعالیت می کند.
همچنین در مورد زخم، مدیریت زخم، درمان زخم به خصوص زخم های مزمن مثل زخم بیماران دیابتی، زخم بیماران سیگاری و زخم بستر در بیمارانی که به هر دلیل  در استراحت هستند و به دلیل فشار باعث زخم در نواحی پشت کتف و گردن و گاهی حتی پاشنه میشوند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه