آیا سرطان سینه کشنده است؟

فهرست محتوا

میزان بقا در مبتلایان به سرطان سینه

آیا سرطان سینه کشنده است؟ این پرسش اولین مسئله ای است که با شنیدن نام این بیماری در ذهن افراد خطور خواهد کرد. باید بیان کرد که سرطان سینه شایع ترین سرطان تهاجمی در زنان و دومین علت اصلی مرگ و میر سرطان در زنان پس از سرطان ریه است. اما خوشبختانه امروزه پیشرفت در زمینه غربالگری و درمان سرطان سینه میزان بقا را به طرز چشمگیری بهبود بخشیده است. طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا (ACS)، در ایالات متحده بیش از 3.1 میلیون بازمانده از سرطان سینه وجود دارد. احتمال مرگ در هر خانم به علت سرطان سینه، در حدود 1 در 38 (6/2٪) است.

به خاطر داشته باشید؛ آگاهی از علائم و نیاز به غربالگری از نکات جدی و مهم کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه است. در موارد نادر، سرطان سینه نیز می تواند در مردان هم تأثیر بگذارد، اما ما در این مقاله به سرطان سینه در زنان خواهیم پرداخت.

علائم سرطان سینه 

غربالگری منظم برای کاهش خطرات سرطان سینه از اهمیت بسیاری برخوردار است. اولین علائم سرطان سینه معمولاً به عنوان ناحیه ای از بافت ضخیم یا توده در سینه یا زیر بغل ظاهر می شود.

علائم دیگر عبارتند از:

 • درد در زیر بغل یا سینه که با چرخه ی ماهانه تغییر نکند
 • منافذ یا قرمزی پوست سینه، مشابه سطح پوست پرتقال
 • جوش های پوستی در اطراف یا روی یکی از نوک سینه ها
 • ترشح از نوک سینه که احتمالاً حاوی خون است
 • تغییر در اندازه یا شکل سینه
 • پوسته پوسته شدن روی سینه یا نوک سینه

بیشتر توده های موجود در سینه سرطانی نیستند. با این وجود، در صورت مشاهده توده در سینه، خانم ها باید برای معاینه به پزشک مراجعه کنند.

علائم سرطان سینه - دکتر طاهره هاشم
علائم سرطان سینه

علل ابتلا به سرطان سینه

بعد از بلوغ، سینه ی خانم ها از چربی، بافت پیوندی و هزاران لوبول تشکیل شده است. لوبول ها کیسه های ریز هستند که بعد از زایمان وظیفه تولید شیر را بر عهده دارند.

سرطان باعث می شود سلولها به طور غیرقابل کنترل تکثیر شوند. آنها در حالت معمول چرخه ی زندگی خود نمی میرند. این رشد بیش از حد سلول باعث ایجاد سرطان می شود زیرا تومور از مواد مغذی و انرژی استفاده می کند و سلول های اطراف آن را محروم می کند.

سرطان پستان معمولاً در پوشش داخلی مجاری شیر یا لوبول هایی که شیر را برای آنها تأمین می کنند، شروع می شود. از آنجا می تواند به سایر قسمتهای بدن نیز سرایت کند.

عوامل خطر

علت دقیق سرطان پستان هنوز ناشناخته است، اما برخی از عوامل احتمال ابتلا به این بیماری را بیشتر می کند. می توان از برخی از این عوامل خطر جلوگیری کرد.

سن

خطر ابتلا به سرطان سینه با افزایش سن افزایش خواهد یافت. در 20 سالگی، احتمال ابتلا به سرطان پستان 0.06٪ است و تا سن 70 سالگی، این رقم به 3.84٪ می رسد.

ژنتیک

زنانی که دارای جهش خاصی در ژنهای BRCA1 و BRCA2 هستند، احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه، سرطان تخمدان یا هر دو دارند. افراد این ژن ها را از والدین خود به ارث خواهند برد.

همچنین جهش در ژن TP53 با افزایش خطر سرطان پستان رابطه ی مستقیم دارد. اگر یكی از نزدیكان فرد مبتلا به سرطان سینه باشد یا قبلاً به آن مبتلا بوده است، احتمال ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد.

به این ترتیب به افرادی که سابقه خانوادگی سرطان پستان، تخمدان، لوله فالوپ یا سرطان صفاقی دارند، توصیه می شود به دنبال آزمایش های ژنتیکی باشند.

سابقه سرطان سینه یا توده های پستان

احتمال ابتلا به سرطان سینه در خانم هایی که قبلاً به این بیماری مبتلا شده اند، بیشتر از کسانی است که سابقه ی سرطان سینه ندارند.

همچنین ابتلا به برخی انواع توده های غیر سرطانی، احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. مثال ها شامل هایپرپلازی (Hyperplasia) و یا سرطان لوبولار در محل هستند.

بافت متراکم سینه

خانم هایی که سینه های متراکم تری دارند، بیشتر در معرض ابتلا به این سرطان می باشند.

شیردهی و قرار گرفتن در معرض استروژن

تغذیه با شیر مادر بیش از یک سال خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد. این امر احتمالاً ناشی از افت استروژن است که به دنبال بارداری و شیردهی رخ خواهد داد.

همچنین قرار گرفتن در معرض طولانی مدت با استروژن در افرادی که عادت ماهیانه آن ها زودتر شروع شده یا دیرتر از زمان طبیعی یائسه شوند، خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.

افزایش وزن

زنانی که اضافه وزن دارند یا بعد از یائسگی دچار چاقی می شوند نیز، به دلیل افزایش سطح استروژن، احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه دارند. مصرف قند زیاد نیز ممکن است عاملی تأثیر گذار باشد.

مصرف الکل

به نظر می رسد میزان بالاتری از مصرف مرتب الکل در پیشرفت سرطان سینه نقش اساسی دارد. براساس تحقیقات موسسه ملی سرطان (NCI)، مطالعات به طور مداوم نشان داده اند كه زنانی كه الكل مصرف می كنند در مقایسه با زنان دیگر، در معرض خطر بیشتری در ابتلا به سرطان سینه هستند.

پرتودرمانی

پرتودرمانی برای درمان سرطان های دیگر، ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را در مراحل بعدی زندگی افزایش دهد.

جهت دریافت مشاوره از دکتر طاهره هاشم متخصص جراح عمومی درهمدان می توانید با شماره (081) 32513540 – 32517545 تماس حاصل نمایید. اینستاگرام

درمان سرطان سینه

درمان افراد مبتلا به این بیماری به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • نوع و مرحله سرطان
 • حساسیت فرد به هورمون ها
 • سن، سلامت عمومی و ترجیحات فرد

گزینه های اصلی درمان شامل موارد زیر است:

 • پرتو درمانی
 • عمل جراحی
 • درمان بیولوژیکی، یا دارو درمانی هدفمند
 • هورمون درمانی
 • شیمی درمانی

عمل جراحی

در صورت لزوم عمل جراحی، نوع آن بستگی به تشخیص و ترجیح فردی دارد. انواع جراحی شامل موارد زیر است:

لامپکتومی (Lumpectomy): این جراحی شامل از بین بردن تومور و مقدار کمی از بافت سالم اطراف آن می باشد. لامپکتومی در صورتی می تواند به جلوگیری از شیوع سرطان کمک کند که تومور كوچك باشد و از بافت اطراف آن جدا شود.

ماستکتومی (Mastectomy): یک ماستکتومی ساده شامل از بین بردن لوبول ها، مجاری، بافت چربی، نوک پستان، آرئول و مقداری از پوست می باشد. در بعضی از انواع سرطان، جراح غدد لنفاوی و عضله در دیواره سینه را نیز از بین می برد.

بیوپسی گره سنتینل: اگر سرطان پستان به گره های لنفاوی ساندینل برسد (اولین گره هایی هستند که یک سرطان می تواند در آن گسترش یابد)، می تواند از طریق سیستم لنفاوی به سایر نقاط بدن گسترش یابد. اگر پزشک سرطان را در گره های حساس تشخیص ندهد، معمولاً جدا کردن گره های باقی مانده ضروری نیست.

برش گره لنفاوی زیر بغل: اگر پزشک سلولهای سرطانی را در گره های ساندینل پیدا کند، ممکن است توصیه کند چندین گره لنفاوی در زیر بغل را از بین ببرد. این می تواند از شیوع سرطان جلوگیری کند.

بازسازی: پس از ماستکتومی، جراح می تواند پستان را با روش هایی مانند پروتز سینه، ترمیم کند تا طبیعی تر به نظر برسد. این امر می تواند به فرد در مقابله با اثرات روانی برداشتن سینه کمک کند. جراحی ترمیمی می تواند همزمان با انجام ماستکتومی یا در تاریخ بعد، انجام شود.

پرتو درمانی

فرد ممکن است حدود یک ماه پس از عمل تحت پرتودرمانی قرار بگیرد. پرتودرمانی شامل هدف قرار دادن تومور با دوزهای کنترل شده اشعه است که سلولهای سرطانی باقی مانده را از بین می برد.

شیمی درمانی

در صورت خطر زیاد عود یا شیوع، پزشک ممکن است داروهای شیمی درمانی سیتوتوکسیک را برای از بین بردن سلولهای سرطانی تجویز کند. هنگامی که فرد بعد از عمل، تحت شیمی درمانی قرار گیرد، پزشکان آن را شیمی درمانی کمکی می نامند.

برخی اوقات، پزشک ممکن است قبل از عمل، شیمی درمانی را برای کوچک کردن تومور و آسان تر کردن برداشتن آن انتخاب کند.

مسدود کردن هورمون

پزشکان برای جلوگیری از بازگشت سرطانهای پستان حساس به هورمون، از روش انسداد هورمون استفاده می کنند. از هورمون درمانی ممکن است برای درمان پتانسیل سرطان های گیرنده استروژن (ER) و گیرنده پروژسترون (PR) استفاده شود.

آنها معمولاً پس از عمل جراحی، مسدود کننده هورمون را انجام می دهند، اما بعضی اوقات ممکن است قبل از عمل، از این روش برای کوچک کردن تومور استفاده شود.

مسدود کردن هورمون، ممکن است تنها گزینه ی درمان برای افرادی باشد که نامزدهای مناسبی برای جراحی، شیمی درمانی یا رادیوتراپی نیستند.

پزشکان ممکن است توصیه کنند، بیماران 5 تا 10 سال بعد از جراحی، هورمون درمانی داشته باشند. با این حال، این درمان روی سرطان هایی که به هورمونها حساس نیستند، تأثیر خواهد گذاشت.

چشم انداز

درمان سرطان های سینه و سایر سرطان ها می تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد. هنگام تصمیم گیری در مورد یک درمان، افراد باید در مورد خطرات احتمالی آن با پزشک خود مشورت کنند و به دنبال راه هایی برای به حداقل رساندن عوارض جانبی باشند. احتمال بقای زندگی در مبتلایان این سرطان به مرحله ی بیماری بستگی دارد. تشخیص زودهنگام و درمان معمولاً منجر به نگرش مثبت می شود. بررسی منظم و غربالگری می تواند به تشخیص زودهنگام علائم کمک کند.

دکتر طاهره هاشم

دکتر طاهره هاشم  متخصص جراح عمومی - فلوشیپ پستان در زمینه های بیماری های پستان و غربالگری پستان و بیماری مقعد و نیز اختلالات دفع به شکل یبوست، بی اختیاری گاز و مدفوع به شکل تخصصی فعالیت می کند. همچنین در مورد زخم، مدیریت زخم، درمان زخم به خصوص زخم های مزمن مثل زخم بیماران دیابتی، زخم بیماران سیگاری و زخم بستر در بیمارانی که به هر دلیل  در استراحت هستند و به دلیل فشار باعث زخم در نواحی پشت کتف و گردن و گاهی حتی پاشنه میشوند.

4 thoughts on “آیا سرطان سینه کشنده است؟

 1. Maryam - آگوست 20, 2021 در 12:53 ب.ظ

  سلام من 19 سالمه و یه ساله نامزد هستم و از سیزده سالگی پریود میشم همیشه حس میکردم سینه سمت راستم از اون یکی بزرگتره و چون یکم پرمو هستم موهای روشن و تیره دور و روی سینم دارم و سینم یکم پرتقالی بنظر میاد نوک سینه چپم فرو رفتگی داره سمت راستم داره ولی نامنظم

  پاسخ
 2. آنا - ژانویه 10, 2022 در 10:31 ب.ظ

  درود…اگر سرطان سینه بهش رسیدگی نشود در نهایت چه اتفاقی می افتد و احتمال مرگ چقدر است و این پروسه چقدر زمان میبرد…لطفا لطفا حتما پاسخ دهید..باسپاس

  پاسخ
 3. مریم - فوریه 6, 2022 در 8:42 ب.ظ

  سلام خسته نباشین من توی پستان سمت راستم یه چیزی مثه توپ هس نمی‌دونم چیه وقتی به بچم شیرمیدم بزرگ میشه شیر که تموم بشه برمیگرده به حالت اولش ب نظر شما چیه خیلی میترسم ؟

  پاسخ
 4. نازنین - سپتامبر 11, 2022 در 4:16 ب.ظ

  سلام خسته نباشید ببخشید سرفه شدید برای این بیماری نشانه ی چی هستش؟

  پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
تماس با پزشک