از علت تا درمان بیماری شقاق

گاهی یک عارضه کوچک می تواند باعث ایجاد بیماری ای شود که حتی فکرش را نمی کنید. اکثر این عارضه ها به دلیل کوچک بودن، نادیده گرفته می شوند و افراد در پی درمان آن بر نمی آیند. همین امر موجب کهنه شدن عارضه و تبدیل شدن آن به بیماری می شود و برای بهبودی احتیاج به درمان طولانی مدت دارد. از جمله این بیماری های کوچک شقاق است. شاید این نام را کمتر شنیده شنیده باشید، شقاق نوعی زخم در مقعد است. شقاق یا فیشر مقعد، از شایع ترین بیماری های مقعد است. این بیماری در اثر شکاف پوست ناحیه مقعد ایجاد می شود که عوامل زیادی در بروز آن دخیل هستند: از جمله یبوست، ضربه و یا فشار زیاد. در این مقاله قصد داریم تا در خصوص این بیماری برای شما صحبت کنیم پس تا انتها مقاله را بخوانید.

فهرست محتوا

علت بیماری شقاق

بیماری شقاق و یا همان فیشر مقعد می تواند بر اثر یک از عوامل زیر به وجود آید و یا عوارض نوعی بیماری تلقی شود. از جمله بیماری هایی که منجر به شقاق می شود عبارت اند از :
– تحرک کم
– سرطان روده
– بیماری های مقاربتی
– کرون روده
– خارش در ناحیه مقعد و خاراندن مداوم آن
– بارداری
– تمیز کردن بیش از حد مقعد
– تنگی مقعد
– رابطه جنسی آنال
– اسهال بیش از حد
– یبوست

 انواع شقاق و نشانه های این بیماری

شقاق را می توان با توجه به زمانی که فرد به آن مبتلا است، به دو گروه تقسیم کرد:
1: شقاق کمتر از دو هفته،  یا شقاق حاد
2: شقاق بیش از دو هفته، یا شقاق مزمن
از نشانه های بیماری شقاق می توان به موارد زیر اشاره کرد.
– خون در مدفوع
– درد هنگام مدفوع
– خونریزی مقعد
– زائده پوستی در مقعد

 جهت دریافت مشاوره از دکتر طاهره هاشم متخصص جراح عمومی درهمدان می توانید با شماره  ۰۸۱۳۲۵۱۳۵۴۰
۰۸۱۳۲۵۱۸۰۰۱ و ۰۸۱۳۲۵۱۸۰۰۲  تماس حاصل نمایید.

بیماری شقاق مقعد بیشتر در چه سنی رخ می دهد؟

این بیماری در سن خاصی رخ نمی دهد بلکه ممکن است افراد با هر رده سنی دچار این بیماری شوند. درصد ابتلا بیماری شقاق در میان خانم ها و آقایان به یک اندازه است. شایع ترین سنی که افراد به این بیماری مبتلا می شوند در جوانی و میانسالی می باشد و در افراد با سنین بالا خیلی کم مشاهده می شود همچنین بروز این بیماری بعد از زایمان و یا افرادی که مبتلا به بیماری کرون هستند بسیار دیده شده است. این شکاف ممکن است در قسمت های مختلفی ایجاد شود که بیشتر آن ها در قسمت پشت مقعد و خیلی کم در جلو اتفاق می افتد همچنین ممکن است هم در جلو و هم در عقب باشد. در صورتی که این شکاف غیر این مناطق ایجاد شود می تواند نشان دهنده بیماری دیگری باشد که حتما باید به طور کامل بررسی شود.

چطور از پیشرفت بیماری شقاق جلوگیری کنیم؟

اگر نگران پیشرفت این بیماری هستید، می توانید با رعایت نکات زیر از یا از پیشرفت این بیماری جلوگیری کنید:
– سعی کنید خوراکی ها دارای فیبر را در رژیم غذاییتان بگنجانید. از جمله کاهو، آلو ، گلابی و انجیر.
– شستن ناحیه مقعد با آب گرم
– اجتناب از نشستن طولانی مدت برای اجابت مزاج
– استفاده از پماد بی حسی قبل از اجابت مزاج
– نشستن در آب گرم

درمان بیماری شقاق

از درمان های موثر این بیماری درمان با لیزر است. در این روش با استفاده از لیزر زخم و زائده پوستی برداشته می شود، همچنین جراحی اسفنکتروتومی نیز یکی از روش های جراحی محسوب می شود.
یکی از روش های درمانی برای رفع این بیماری جراحی اسفنکتروتومی می باشد، در این روش جراحی ابتدا جراح قسمت بسیار کوچکی از عضله دریچه مقعد را که دچار گرفتگی شده است بر می دارد. زمانی عمل جراحی به اتمام رسید پزشک به انجام برخی از مراقبت ها تاکید دارد چرا که منجر به تسریع روند بهبودی می شود این مراقبت ها عبارتنداز:
• غذاهایی کم چرب و پر فیبر حتما مصرف کنید چرا یبوست جلوگیری می کند.
• در طول روز مایعات زیاد مصرف کنید.
• مدت زمان مشخصی را در طول روز به پیاده روی اختصاص دهید چرا که منجر به افزایش خونرسانی به کف لگن می شود و از ایجاد یبوست جلوگیری می کند.
• به هیچ عنوان نباید برای محل جراحی شده صابون زده شود.
• حتما بعد از جراحی استراحت و خواب کافی داشته باشید.
• بعد از اجابت مزاج حتما از آب گرم استفاده کنید چرا که منجر به آرامش عضلات کف لگن و همچنین تمیز شدن مقعد می شود.

عوارض ناشی از جراحی مقعد

هر نوع عمل جراحی مکن است از عوارض های مختلفی برخوردار باشد از جمله عوارض جراحی شقاق نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد.
بی اختیاری گاز روده: در صورتی که دچار چنین مشکلی شدید هیچ نگران نباشید چرا که بعد از گذشت چند ماه این مشکل کاملا برطرف می شود.
خونریزی: بعد از گذشت چند هفته به طور کامل رفع می شود.
احتباس ادرار: این مشکل در بعضی از افراد مشاهده شده که حدودا یک روز بعد از جراحی کاملا برطرف می شود.

جراحی با لیزر

یکی از موثر ترین راه های درمانی شقاق مقعد محسوب می شود. در این روش درمانی از بی حسی موضعی برای محل جراحی استفاده می شود. از طریق لیزر زخم برداشته می شود و بعد از آن خیلی کم جراح دور مقعد را برش می زند تا به زخم فرصت بهبودی را بدهند. زمانی جراحی به اتمام رسید مقعد همان شکل اولیه خود را پیدا می کند. از جمله مزایای این جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد.
• چون جراح از بی حسی موضوعی استفاده می کند در نتیجه نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست و بیمار بعد از جراحی می تواند به محل کار خود بازگردد.
• درد حاصل از جراحی را می توان با مسکن های تجویز شده پزشک کنترل کرد.
• از هیچ نوع پانسمانی در جراحی با لیزر استفاده نمی کنند.
• میزان خونریزی به نسب جراحی اسفنکتروتومی خیلی کم تر است.
• در روش قدیمی امکان انتقال عفونت هپاتیت وجود داشت در صورتی که در جراحی با لیزر امکان انتقال عفونت وجود ندارد.

باور های غلط درباره درمان شقاق
از جمله باورهای غلط درباره بیماری شقاق، امکان برگشت بیماری پس از درمان آن است. باید توجه داشته باشید اگر این جراحی توسط بهترین جراح صورت گیرد، امکان برگشت آن به صفر می رسد. نکته دوم تصور غلط درباره ابتلا به بی اختیاری در دفع گاز معده و یا مدفوع است، که همانطور که درباره مورد پیش گفته شد اگر این جراحی به دست جراح توانمند سپرده شود هیچ کدام از این عوارض ایجاد نخواهدشد.

دکتر طاهره هاشم

دکتر طاهره هاشم  متخصص جراح عمومی - فلوشیپ پستان در زمینه های بیماری های پستان و غربالگری پستان و بیماری مقعد و نیز اختلالات دفع به شکل یبوست، بی اختیاری گاز و مدفوع به شکل تخصصی فعالیت می کند. همچنین در مورد زخم، مدیریت زخم، درمان زخم به خصوص زخم های مزمن مثل زخم بیماران دیابتی، زخم بیماران سیگاری و زخم بستر در بیمارانی که به هر دلیل  در استراحت هستند و به دلیل فشار باعث زخم در نواحی پشت کتف و گردن و گاهی حتی پاشنه میشوند.

پاسخ

[reading-time]
تماس با پزشک