ترمیم عضلات کف لگنی بعد از زایمان

در اگر شما اخیرا زایمان طبیعی داشته اید، احتمال بروز تغییرات قابل توجه در عضلات کف لگنی وجود دارد. اگر چه ممکن است در بیشتر مواقع هم بیمار و هم پزشک متخصص زنان این مشکل را نادیده می گیرند و بدون درمان با عوارض ش برای مادر باقی می ماند.
عضله کف لگنی شما، پایه بهبودی بعد از زایمان می باشد. داشتن عضلات کف لگنی قوی، اولین گام در بازگشت به سلامتی کل بدن و حتی آرامش اعصاب شما می باشد چون باقی ماندن عوارض آسیب عضلات لگنی مانند بی اختیاری ها ، بی اختیاری ادرار یا مدفوع یا بی اختیاری باد روده و حتی درد لگنی و درد در آمیزش جنسی، سبب بیماری های دیگری و حتی پیری زودرس می شود.
در این مقاله، به بررسی پنج نکته کلیدی در خصوص ترمیم عضلات کف لگنی بعد از زایمان می پردازیم.

فهرست محتوا

در مورد ترمیم عضلات کف لگنی بعد از زایمان بیشتر بدانید
1. عضلات کف لگنی شما سه برابر اندازه طبیعی دچار کشیدگی شده است

در طول زایمان طبیعی، عضله کف لگنی بیشترین میزان وزن را تحمل می کند. پس جای تعجب ندارد که تحقیقات، کاهش 25 تا 35 درصدی استحکام عضلات کف لگنی بعد از زایمان را نشان می دهند. اگر زایمان پیچیده تر بوده و یا به اپیزیوتومی نیاز شده، احتمال بروز تغییرات در عضلات کف لگنی تا چند ماه بعد از زایمان بیشتر خواهد بود.
همان طور که می دانید، یکی از وظایف عضلات کف لگنی، محافظت از ارگان های لگنی می باشد. وظیفه دوم، برقراری نوار محکم و یا اسفنکتر اطراف پیشابراه و رکتوم و پیشگیری از بروز بی اختیاری می باشد.
اگر این ناحیه ضعیف و یا دچار کشیدگی شود، عضلات کف لگنی قادر به انجام وظایف گفته شده نخواهند بود. به همین دلیل است که بیش از پنجاه درصد خانم ها تا چند  ماه و حتی سال ها پس از زایمان مشکلات درد لگنی، درد در آمیزش جنسی، دفع بی اختیاری قطرات ادرار یا لکه های مدفوعی و هم چنبن بی اختیاری در باد روده داشته باشند.

2. منتظر چکاپ شش هفته ای نباشید

چه زمانی برای شروع تمرینات کف لگنی مناسب است؟ در واقع، روز اول.
روزها و ماه های بعد از زایمان، واژن ملتهب و متورم است. با انجام آرام انقباضات کف لگنی بعد از زایمان، به بهبود خونرسانی به ناحیه و کاهش تورم و طی شدن روند بهبودی کمک خواهد شد.
یکی دیگر از مزایای انقباضات کف لگنی، طی چند روز اول بعد از جراحی، اتصال مجدد راه های عصبی می باشد. در حدود هشتاد درصد خانم ها، اعصاب متصل کننده عضلات کف لگنی به مغز می تواند آسیب ببیند و یا متورم شود. این بدین معناست که پیام هایی که برای فعال شدن عضلات کف لگنی ارسال می شود، بسیار آهسته اتفاق می افتد.
تمرینات کف لگنی اولیه به احیای این اعصاب و فعال شدن عضلات کف لگنی کمک می کند.

3. پنجاه درصد خانم ها این تمرینات را به صورت غلط انجام می دهند

ما نمی خواهیم شما جزء این دسته از افراد باشید. به همین دلیل ما سطح ابتدایی برنامه توانمند سازی مادر را به شما آموزش می دهیم و پس از دو سه روز انجام آن به پزشک متخصص کف لگن و یا فیزیوتراپ کف لگن مراجعه کنید و در حضور آن ها این ورزش ها را انجام دهید تا اشکال شما را برطرف کنند، با انجام صحیح ورزش ها عضلات کف لگن آسیب دیده ترمیم می شود. یادمان نرود که در زمان شیردهی در زمان ایستادن کنار سینک ظرفشویی یا پای اجاق گاز و یا وقتی در اتومبیل همسرتان نشسته اید و یا کنار تلویزیون روی مبل نشسته اید این زمان ها بهترین وقت انجام این ورزش ها می باشد تا این که از نبود وقت برای انجام این ورزش ها شاکی نباشید.

4.انجام کگل ورزش تقویت کف لگن را همراه با درمان یبوست انجام دهید

یکی از مهم ترین اقداماتی که می توانید برای عضلات کف لگنی انجام دهید
اگر بعد از گذشت شش تا هشت هفته از زایمان به پزشک مراجعه کنید و پزشک به بررسی عضلات کف لگنی شما بپردازد. یک مورد را به شما خواهد گفت و آن این است که باید از یبوست پیشگیری شود.
یبوست باعث وارد آمدن فشار و کشیدگی بیشتر عضلات کف لگنی می شود. مصرف آب و مایعات را بیشتر کنید و مطمئن شوید که حجم بالایی از فیبرهای محلول مانند فرنی و میوه های خشک مصرف می کنید.
زمانی که در دستشویی به سمت جلو خم می شوید، آرنج را بر روی زانوها قرار می دهید و روی پنجه پا بلند می شوید، این پوزیشن به باز شدن روده با کمترین میزان فشار به عضلات کف لگنی کمک می کند.
از نگه داشتن نفس و یا بیرون دادن آن با سرعت، در زمان دفع مدفوع خودداری کنید و با رعایت مداوم این موارد باعث کمک به ترمیم عضلات کف لگن خود شوید.

5. رابطه جنسی بعد از زایمان نباید با درد همراه باشد

به این فکر نکنید که شما باید درد هنگام رابطه جنسی را تحمل کنید. مطالعه انجام شده نشان می دهد که 64.3 درصد خانم ها طی یک سال بعد از زایمان شان، از درد هنگام رابطه جنسی شکایت می کنند. چنین موردی طبیعی و نرمال نیست. بعضی از زنان ایرانی بیان می کنند درد در نزدیکی حتی تا آخر عمر برای شان مانده و حجب و حیا باعث شده ان را تحمل کنند و برای درمان آن مراجعه نکنند و حتی به شوهرانشان هم نمی گویند که این خیلی برای سلامتی شان ضرر دارد. افسردگی، پیری زودرس، شروع بیماری های دیگر در آن زنان از این مشکل می تواند شروع شود.
عوامل هورمونی، بافت اسکار ناشی از اپیزیوتومی و یا پارگی ها، کشیدگی عضله و یا عوامل روانی می توانند در بروز درد دخیل باشند. اگر شما در طول رابطه احساس درد می کنید، بهتر است انجام تمرینات کف لگنی را متوقف کنید و حتما جهت بررسی علت به پزشک مراجعه کنید.

در آخر

اگر می خواهید بدانید بعد از زایمان چه باید کنید، برنامه توانمند سازی مادر می تواند به شما کمک کند. برنامه فیزیوتراپی که توسط متخصص انجام می شود و شما را در خصوص انجام تمرینات چالشی و آموزش جالب دوران بهبودی بعد از زایمان، راهنمایی می کند و مواردی مانند شروع رابطه جنسی بعد زایمان را نیز تحت پوشش قرار می دهد.
یکی دیگر از موارد ضروری بعد از زایمان، مراجعه به فیزیوتراپ است، به خصوص در چکاپ شش هفته ای بعد از زایمان که مواردی مانند فعالیت عضلات کف لگنی، فاصله افتادن بین عضله شکمی راست و چپ به نام دیاستاز شکمی معروف است باید توسط پزشک بررسی شود. این اقدامی ضروری برای خانومی زایمان کرده و یا سزارین شده می باشد چون در هر دو حالت 9 ماه فشار در کف لگن آمده است.

 

 

دکتر طاهره هاشم

دکتر طاهره هاشم  متخصص جراح عمومی - فلوشیپ پستان در زمینه های بیماری های پستان و غربالگری پستان و بیماری مقعد و نیز اختلالات دفع به شکل یبوست، بی اختیاری گاز و مدفوع به شکل تخصصی فعالیت می کند. همچنین در مورد زخم، مدیریت زخم، درمان زخم به خصوص زخم های مزمن مثل زخم بیماران دیابتی، زخم بیماران سیگاری و زخم بستر در بیمارانی که به هر دلیل  در استراحت هستند و به دلیل فشار باعث زخم در نواحی پشت کتف و گردن و گاهی حتی پاشنه میشوند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با پزشک