تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس کرونا

فهرست محتوا

تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس کرونا

کووید – 19 واژه ای که در دو ماه اخیر بیش از هر واژه ای دیگر از رسانه های جمعی به گوشتان خورده است. تب، سرفه، تنگی نفس همگی نشانه هایی است که در این روزها بیشتر مراقب بروز آن ها هستید. دیگر نمی توانید به راحتی از کنار یک تب ساده و یا سرفه ای خفیف گذر کنید. هر یک از این علائم گویی زنگ خطری است که شما را مضطرب خواهد کرد.
این روز ها همه ما با نوعی سونامی اطلاعاتی مواجه هستیم، اما به راستی برای مقابله با این ویروس نام آشنا چه کار باید کرد؟ همانطور که می دانید مهترین عامل در ابتلا به این بیماری داشتن سیستم ایمنی ضعیف است. به همین خاطر است که این ویروس بیشتر افراد مسن و بیمارانی از قبیل افراد مبتلا به انواع دیابت، ویروس HIV و غیره را نشانه گرفته و آنها را به کام مرگ می کشد.
در ادامه به مورادی خواهیم پرداخت که بارعایت آن ها می توان به تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس کرونا پرداخت.

چگونه سیستم ایمنی بدن را در برابر ویروس کرونا مقاوم کنیم؟

در ابتدا باید بیان کنیم که به علت شیوع گسترده این بیماری و رشد شمار مبتلایان به این ویروس امکان ارائه آماری مشخص غیر ممکن است. شاید هم اکنون که ما در حال انتشار این نوشته هستیم، افراد بسیاری به این ویروس مبتلا شده و بسیاری بر اثر آن جان باخته اند.

بنابراین برای اطلاع از آمار مبتلایان باید به سیسیم اطلاع رسانی وزارت بهداشت مراجعه کرد.

اما آنچه می تواند سیستم ایمنی بدن را در برای این ویروس مقاوم کند در موارد زیر خاصه خواهد شد:

تقویت سیستم ایمنی بدن
تقویت سیستم ایمنی بدن

کاهش استرس

اضطراب و استرس ناشی از ترس از امکان ابتلا به این بیماری خود می تواند زمینه ساز ابتلا به آن باشد. همانطور که می دانید از عوارض ناشی از استرس می توان به کاهش مقاومت سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.

زمانی که سیستم دفاعی بدن ضعیف شود شانس ابتلا به بیماری های تنفسی نیز افزایش می یابد. بیماری هایی که خود از عوامل خطر ساز در ابتلا به این ویروس به شمار می آیند. چراکه می دانید این ویروس دستگاه تنفسی را نشانه گرفته و موجب از بین رفتن کارکرد آن می شود.

استرس می تواند بر روابط زناشویی تاثیر گذاشته و از این جهت نیز عاملی برای تضعیف سیستم ایمنی بدن باشد. به علاوه سرماخوردگی که این روزها ابتلا به آن از جمله نشانه های احتمال ابتلا به این ویروس است نیز بر اثر استرس افزایش می یابد.

لازم است برای کاهش استرس در این دوران بیشتر از تکنیک های مدیتیشن و کنترل تنفس استفاده کنید.

توجه به کیفیت خواب

خواب کافی می تواند در داشتن سیستم ایمنی مقاوم در برابر بیماری ها موثر باشد. بنابراین روزهای تعطیل نباید خواب شما را تحت الشعاع قرار دهد. سعی کنید در این ایام نیز مراقب میزان خوابتان باشید.

خواب کمتر از 6 ساعت می تواند افراد را مستعد ابتلا به سرماخوردگی کند و این بیماری خود زمینه ساز ابتلا به این ویروس خواهد بود.

چرا ویتامین D مصرف کنیم؟

پژوهش ها حاکی از آن است که مصرف مکمل های حاوی ویتامین D  برای مقابله با بیماری های تنفسی موثر خواهد بود. از آنجایی که از علائم مهم ابتلا به ویروس کرونا اختلالات تنفسی است، بنابراین استفاده از این ویتامین می تواند نقش موثری در بالا بردن ایمنی سیستم تنفسی بدن در برابر آن داشته باشد.

توجه داشته باشید درباره ویتامین های مورد استفاده برای تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل این ویروس هنوز تحقیقات قطعی انجام نشده است. بنابراین توجه به اخبار غیر موثق می تواند موجب گمراهی شما شود. سعی کنید موارد مهم در این زمینه را از رسانه های معتبر جویا شوید.

تحرک را بالا ببرید

به گزارش یکی از خبرگزاری های معتبر نداشتن تحرک کافی می تواند موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن شود. لذا افراد می توانند با نرمش های ملایم و انجام تمرینات ورزشی در خانه تحرک کافی داشته باشند و به تقویت سیستم ایمنی بدن خود کمک کنند.

نرمش های سبک می تواند باعث بهبودی عملکرد تنفسی شود. این مهم دستگاه تنفسی را در برابر بیماری ها مقاوم می کند. اما توجه داشته باشید تمامی فعالیت های ورزشی را در محیط خانه انجام داده و از منزل خارج نشوید.

غذای مناسب استفاده کنید

بین تقویت سیستم ایمنی بدن و تغذیه مناسب رابطه تنگاتنگی برقرار است. حال که در خانه به سر می برید بهتر است برای تهیه غذای مناسب بیشتر دقت کنید. از خرید مواد غذایی آماده و نیمه آماده پرهیز کنید.

استعمال دخانیات را کنار گذارید

پر واضح است که استعمال دخانیات به خودی خود می تواند عاملی برای کاهش سلامت سیستم تنفسی افراد باشد. به علاوه که این موارد می تواند تاثیر منفی بر سیستم ایمنی بدن نیز داشته باشند. بنابراین بهتر است در این ایام از استعمال سیگار و قلیان اجتناب کنید. به یاد داشته باشید مصرف این مواد در خانه می تواند مشکلات تنفسی را در اعضای دیگر خانواده نیز ایجاد کند.

جهت دریافت مشاوره از دکتر طاهره هاشم متخصص جراح عمومی درهمدان می توانید با شماره (081) 32513540 – 32517545 تماس حاصل نمایید. اینستاگرام

از مصرف الکل اجتناب کنید

این باور غلط که مصرف الکل برای شستشوی دست ها و سطوح می توان همان تاثیر را در داخل بدن و پاک سازی آن از ویروس کرونا داشته باشد، موجب شده برخی افراد به دلیل نا آگاهی بیش از اندازه از مشروبات الکلی استفاده کنند. باید بیان کنیم که مصرف الکل نمی تواند عاملی برای جلوگیری و یا پیشگیری از ابتلا به این ویروس باشد. علاوه بر این در افراد مبتلا نیز خوردن الکل نمی تواند این ویروس را از بین ببرد.

به یاد داشته باشید استفاده بیش از اندازه از مشروبات الکلی خود عاملی برای تضعیف سیستم ایمنی بدن خواهد بود.

توصیه پایانی

دقت داشته باشید که برای دریافت مراقبت های ضروری به توصیه پزشک متخصص و رسانه های معتبر توجه کنید و از انجام نکاتی که نمی دانید در مقابله با این ویروس موثر است یا خیر پرهیز کنند. سعی کنید با ایجاد سرگرمی از میزان استرس خود بکاهید. تنها با رعایت قرنطینگی و اصول بهداشتی می توان به راحتی از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.

دکتر طاهره هاشم

دکتر طاهره هاشم  متخصص جراح عمومی - فلوشیپ پستان در زمینه های بیماری های پستان و غربالگری پستان و بیماری مقعد و نیز اختلالات دفع به شکل یبوست، بی اختیاری گاز و مدفوع به شکل تخصصی فعالیت می کند. همچنین در مورد زخم، مدیریت زخم، درمان زخم به خصوص زخم های مزمن مثل زخم بیماران دیابتی، زخم بیماران سیگاری و زخم بستر در بیمارانی که به هر دلیل  در استراحت هستند و به دلیل فشار باعث زخم در نواحی پشت کتف و گردن و گاهی حتی پاشنه میشوند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با پزشک