در مورد تمرینات کگل در مردان بیشتر بدانید

بر اساس آخرین تحقیقاتی که انجام شده است تمرینات کگل برای حفظ و بهبود وضعیت سلامت عمومی خانم ها و آقایان بسیار حائز اهمیت است. چنانجه این تمرین به صورت اصولی و در طی برنامه متناسبی با نظم انجام شود می تواندکمک شایانی در رفع مشکل سختی در دفع ادرار ومدفوع بی اختیاری ادرار بی اختیاری در دفع گاز روده و مدفوع وهم چنین در رفع مشکلات جنسی می کند.

فهرست محتوا

تمرینات کگل چیست؟

تمرینات کگل در گذشته با کمک و تلاش محققین کار آمدی از کشور ایالات متحده آمریکا، به منظور تقویت و ترمیم عضلات کف لگن خانم ها در برابر بارداری و زایمان های یا حتی جراحی های مرتبط با این بخش از اعضا بدن توصیه می شود.
همان تمرینات کف لگنی که امروزه تحت عنوان تمرینات کگل از آن یاد می شود که با مرور زمان دستخوش تغییر و پیشرفت بسیاری شده است. در طی این پیشرفت مطلوب میزان اثر بخشی آن در آقایان نیز مشخص گردید و هم اکنون نیز روز به روز جایگاه والای این نوع تمرینات ورزشی با توجه به مزایا منحصر به فردی که دارند، مشخص می شود.
با توجه به آناتومی بدن انسان عضلات کف لگن شامل رشته های است که از انتهای استخوان دنبالچه در قسمت پشت کمر و تا نواحی شرمگاهی جلوی اندام تناسلی ادامه دارد. این عضلات در نواحی متعددی از مثانه، روده بزرگ را پشتیبانی می کند.
هم چنین مهم ترین مسئله ای که وجود دارد این است که نقش به سزایی در میزان رضایت مندی در برقراری رابطه جنسی نیز بر جای می گذارد.
در موارد متعددی عضلات این ناحیه از اندام مردان ممکن است دچار ضعف و سستی شوند که عبارت اند از:
• انجام جراحی های مرتبط با غدد پروستات
• تجربه ناخوشایند ترومای لگنی
• ورزش نکردن
• اضافه وزن بیش از حد

دفع مدفوع با زور زدن

• مثانه فعال بیش از حد نرمال

• انجام فعالیت های سنگین و نیمه سنگین هم چون بلند کردن اجسام سنگین وزن از زمین مانند: کارگران یا وزنه های سنگین در ورزش و بدنسازی و هم چنین این گونه می توان تاثیر فعالیت های فیزیکی بر عضلات کف لگن را بهتر دریافت.

فوائد تمرینات کگل برای مردان

بدین ترتیب با توجه به مواردی که دچار آسیب دیدگی در ناحیه مردان شده اند می توان گفت با انجام این تمرینات موثر می توان به هر یک از آن ها بهبودی بسیاری بخشید.
یکی دیگر از مهم ترین مزیت های که این نوع ورزش برای مردان در پی دارد رفع و درمان اختلالات جنسی متعددی هم چون انزال زودرس، تاخیر در ارگاسم می شود.

چنانچه در آسیب دیدگی های عضلات کف لگن در این موارد که ذکر شد رخ دهد استفاده از تمرینات کگل این عضلات تقویت و علائم فوق در مردان برطرف می شود.

تمرینات کگل در مردان
مزایا تمرینات کگل برای مردان

هدف از تمرینات کگل چیست؟

هدف از تمرینات کگل کمک به شما در تقویت عضلات کف لگن است. کف لگن همان عضلاتی که از مثانه و روده شما حمایت می کنند.
مدیریت یا جلوگیری از نشت ادرار و مدفوع (مدفوع)، معروف به بی اختیاری ادراری
سلامت جنسی خود را بهبود ببخشید.
عضلات کف لگن شما قسمت پایین لگن شما را تشکیل می دهد و اندام های لگن شما را پشتیبانی می کند. آن ها عضلاتی هستند که هنگام دفع ادرار، دفع گاز یا دفع مدفوع (مدفوع) شل می شوند. عضلات کف لگن شما نیز همان ماهیچه هایی هستند که می توانید در آنها ادرار خود را نگه داشته و از نشت ادرار یا جلوگیری از گاز جلوگیری کنید.
برای آزمایش این موضوع، در حالی که صبح اولین جریان ادرار خود را دفع می کنید، سعی کنید جریان را متوقف کنید. عضلات مورد استفاده شما عضلات کف لگن شما هستند. این کار را اغلب انجام ندهید زیرا شروع و توقف جریان ادرار در هر بار ادرار می تواند مضر باشد.

چگونه می توان تمرینات کگل را انجام داد؟

در ابتدا بهتر است بدانید انجام تمرینات کگل بسیار آسان است. بدون این که کسی بداند می توانید آن ها را در هر کجا انجام دهید.
برای انجام یک تمرین کگل، این مراحل را دنبال کنید که به شرح زیر می باشد:
با نگه داشتن عضلات کف لگن به مدت 5 ثانیه شروع کنید. برای کشیدن کف لگن، به فکر کشیدن و بلند کردن اندام تناسلی خود باشید. نفس خود را حفظ نکنید شمارش با صدای بلند می تواند مانع نفس کشیدن شما شود.
بعد از 5 ثانیه نگه داشتن، به مدت 5 ثانیه به آرامی و به طور کامل عضلات را شل کنید.
این فرآیند را 10 بار، حداقل 3 بار در روز تکرار کنید.
عضلات کف لگن شما ممکن است در طی این تمرین خسته شوند. اگر این اتفاق افتاد، تمرین را متوقف کنید و بعداً انجام دهید.
هنگام انجام این تمرین از عضلات پا یا باسن خود استفاده نکنید. ورزش این عضلات به شما کمک نمی کند کنترل ادرار را دوباره بدست آورید یا سلامت جنسی خود را بهبود ببخشید.
در حالی که به تمرین این تمرینات ادامه می دهید، باید زمان نگه داشتن و استراحت عضلات کف لگن را افزایش دهید. با 5 ثانیه شروع کنید و هر هفته به آرامی وقت خود را جمع کنید تا 10 ثانیه در آن بمانید و استراحت کنید.

چه موقع باید تمرینات کگل را انجام داد؟

بیشتر افراد ترجیح می دهند هنگام خوابیدن روی تخت یا نشستن روی صندلی، تمرینات کگل را انجام دهند. می توانید آن ها را در هر موقعیتی که احساس راحتی کنید انجام دهید. انجام تمرینات کگل در حالت ایستاده می تواند بسیار مفید باشد زیرا این معمولاً در زمان بروز نشت ادرار است.
برای این که ادرار شما نشت نکند، سعی کنید قبل از این فعالیت ها یک ورزش کگل انجام دهید:
• هنگام ایستادن
• پیاده روی
• راه رفتن به دستشویی
• عطسه یا سرفه
• خندیدن
• انجام منظم این تمرینات به تقویت عضلات کف لگن و کاهش نشت ادرار کمک می کند.
• در حالی که کاتتر (لوله ای نازک و انعطاف پذیر) در محل خود دارید، تمرینات کگل را انجام ندهید.
تمرینات درد و کگل
تمرینات کگل نباید صدمه به افراد صدمه بزند در غیر این صورت تبدیل به زیانی شدید می گردد و باید به طور کاملاٌ صحیح و آموزش دیده شده صورت گیرد. بیشتر مردم آن ها را راحت و آسان می دانند. اما اگر هنگام تمرینات کگل از عضلات اشتباه استفاده کنید، ممکن است احساس درد کنید.
اگر بعد از انجام تمرینات به کمر یا درد مبتلا شدید، ممکن است خیلی سخت تلاش کرده و از عضلات پا یا کمر به جای عضلات کف لگن استفاده کنید.
اگر بعد از انجام تمرینات دچار سردرد شوید، ممکن است عضلات سینه خود را سفت کرده و نفس خود را حفظ کنید.
نتیجه گیری
اگر سوالی دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. هم چنین ممکن است بخواهید در مورد فیزیوتراپی کف لگن با تیم مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. فیزیوتراپی کف لگن می تواند در زمینه مسائلی که ممکن است در مثانه، روده یا ناحیه لگن داشته باشید به شما کمک کند.
بازخورد شما به ما در بهبود اطلاعاتی که به بیماران و مراقبان ارائه می دهیم کمک خواهد کرد. ما همه نظرات را می خوانیم و سعی می کنیم پاسخی در خور در اختیارتان قرار دهیم.

دکتر طاهره هاشم

دکتر طاهره هاشم  متخصص جراح عمومی - فلوشیپ پستان در زمینه های بیماری های پستان و غربالگری پستان و بیماری مقعد و نیز اختلالات دفع به شکل یبوست، بی اختیاری گاز و مدفوع به شکل تخصصی فعالیت می کند. همچنین در مورد زخم، مدیریت زخم، درمان زخم به خصوص زخم های مزمن مثل زخم بیماران دیابتی، زخم بیماران سیگاری و زخم بستر در بیمارانی که به هر دلیل  در استراحت هستند و به دلیل فشار باعث زخم در نواحی پشت کتف و گردن و گاهی حتی پاشنه میشوند.
مطالب مرتبط

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با پزشک