جراحی کیسه صفرا در همدان

جراحی کیسه صفرا را در واقع زمانی که دارای سنگ یا مشکلات دیگری باشد انجام داده می شود. دقت داشته باشید علت انجام این عمل با علائمی مثل درد شدید در ناحیه شکم، مشکلات گوارشی، تب و … همراه می باشد ولی قبل از اقدام به انجام هر کاری لازم است تا داخل شکم به وسیله روش های تشخیصی مانند سونوگرافی به طور کامل بررسی شود تا از این طریق مشخص شود که آیا در کیسه صفرا سنگ یا پولیپ یا لجن صفراوی وجود دارد؛ همچنین ضخامت کیسه صفرا، قطور شدن کیسه صفرا و وارد شدن سنگ ریزه در مجاری صفراوی به طور کامل بررسی می شود. چرا که تمامی موارد ذکر شده است تعیین کننده این هستند که آیا فرد نیاز به انجام جراحی دارد یا خیر.

جراحی کیسه صفرا

فهرست محتوا

مهم ترین علت انجام جراحی کیسه صفرا

از مهم ترین علت انجام جراحی کیسه صفرا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن سنگ کیسه صفرا در مجزای صفراوی
 • داشتن پولیپ بزرگ کیسه صفرا
 • ملتهب شدن لوزالمعده به دلیل وجود سنگ در کیسه صفرا
 • ملتهب شدن کیسه صفرا

روش های مختلف جراحی کیسه صفرا

در این جراحی لازم است کیسه صفرا مشکل دار (سنگ، تومور،لجن، التهاب) و … باید کامل برداشته شود که برای انجام این کار از تکنیک های و روش های مختلفی استفاده می شود که در ادامه این بخش از مقاله بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد:

✳️ کوله سیستکتومی لاپاروسکوپیک

از دیگر نام های این روش جراحی سوارخ کلید نیز نام دارد؛ نحوه انجام جراحی نیز به این شکل می باشد که در ابتدا تعدادی برش کوچک برروی پوست بیمار لازم است تا ایجاد شود تا از این طریق ابزارهای پزشکی را وارد بدن کرده و بتوان جراحی را انجام داد.

✳️ جراحی باز

نام دیگر این روش لاپاراتومی نام دارد نحوه انجام این جراحی به این صورت است که جراح در ابتدا برش بسیار بزرگی را برروی شکم ایجاد کرده تا از این طریق بتواند به کیسه صفرا دسترسی داشته باشد و عمل را انجام دهد. 

مهم ترین اقدامات قبل از جراحی کیسه صفرا

در صورتی که پزشک تشخیص دهد که نیاز به انجام این جراحی دارید لازم است تا قبل از عمل خود حتما نکاتی را رعایت نمایید که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حتما شب قبل از عمل خود یک غذاهای ساده همانند سوپ مصرف کنید همچنین مصرف مایعات تا ساعت 12 شب مجاز است.
 • اگر دارو های مکمل مصرف می کنید لازم است تا حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • بهتر است تا حتما در روز جراحی وسایل شخصی خود را همراه داشته باشید.
 • حتما قبل از عمل خود برای بررسی سلامت جسمانی آزمایش خون، معاینات پزشکی و …. را انجام دهید.

دقت داشته باشید که حتما در روز جراحی یک نفر را به عنوان همراه کنار خود داشته باشید تا بعد از عمل به شما در انجام کارها کمک کند.

نتایج حاصل از جراحی کیسه صفرا

در صورتی که این جراحی زیر نظر یک پزشک با تجربه انجام گیرد نتایج مثبتی را برای بیمار به همراه خواهد داشت که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیمارنی که جراحی انجام می دهند بعد از عمل خود درد بسیار کمی را تجربه می کنند.
 • افرادی که تب، تهوع، درد های شکمی داشته اند بعد از عمل خود این درد ها کاملا بهبود می یابد.
 • احتمال بازگشت عمل انجام شده خیلی کم است.

دقت داشته باشید که این عمل هم همانند سایر جراحی ها از خطرات و عوارضی چون ایجاد عفونت، خونریزی و … برخوردار خواهد بود در خصوص اینکه آیا انجام جراحی برای شما مناسب است پزشک آن را تعیین می کند.

سوالات متداول

بعد از جراحی کیسه صفرا از چه رژیم غذایی باید پیروی کرد؟

این رژیم توسط پزشکتان برای شما تجویز می شود ولی باید حتما دقت داشته باشید مصرف چربی، شیرینی جات، الکل و … باید محدود شود.

چه مدت بعد از جراحی می توان فعالیت های روزانه خود را انجام داد؟

2 روز بعد از جراحی امکان انجام دادن فعالیت های ساده را دارید اما یک هفته بعد ازعمل فعالیت های ورزشی را می توان انجام داد.

آیا انجام جراحی باعث ایجاد مشکلاتی در بدن می شود؟

خیر- از بین بردن این عضو بدن به هیچ عنوان مشکلی را ایجاد نمی کند چرا که کیسه صفرا در واقع یک عضو مجاری صفراوی محسوب شده که در صورت جراحی کیسه صفرا از طریق راه های دیگری نظیر مجرای صفراوی کبدی به صفرا که ازطریق مجرای صفراوی کبدی صفرا به داخل روده راه می یاید و بدن هیچگونه مشکلی را در هضم غذا نخواهد داشت.

کلام آخر

در انتهای این مقاله باید اشاره کنیم که جراحی کیسه صفرا در واقع جزء شایع ترین عمل ها محسوب می شود که به وسیله انجام آن می توان بیماری های نظیر سنگ کیسه صفرا، تنگی مجاری صفراوی و …. را برطرف کرد. در طی انجام این عمل قسمتی یا به طور کامل کیسه صفرا برداشته می شود در انتها بعد از عمل خود حتما تمامی توصیه های مراقبتی از سوی پزشک را رعایت نمایید تا دچار هیچ مشکلی بعد عمل نشوید.

دکتر طاهره هاشم

دکتر طاهره هاشم  متخصص جراح عمومی - فلوشیپ پستان در زمینه های بیماری های پستان و غربالگری پستان و بیماری مقعد و نیز اختلالات دفع به شکل یبوست، بی اختیاری گاز و مدفوع به شکل تخصصی فعالیت می کند. همچنین در مورد زخم، مدیریت زخم، درمان زخم به خصوص زخم های مزمن مثل زخم بیماران دیابتی، زخم بیماران سیگاری و زخم بستر در بیمارانی که به هر دلیل  در استراحت هستند و به دلیل فشار باعث زخم در نواحی پشت کتف و گردن و گاهی حتی پاشنه میشوند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با پزشک