دانستنی های در مورد زخم بستر

بیشتر بدانید در مورد زخم بستر
اطلاعاتی مفید از زخم بستر

زخم بستر که به آن زخم های فشاری و زخم های دکوبیتوس نیز گفته می شود، آسیب هایی به پوست و بافت زیرین است که در اثر فشار طولانی مدت روی پوست ایجاد می شود. بسترهای بستر غالباً روی پوستی ایجاد می شوند که مناطق استخوانی بدن مانند: پاشنه، مچ پا، باسن و استخوان دنبالچه را می پوشاند.

افرادی که بیشتر در معرض خطر زخم بستر هستند، شرایط پزشکی دارند که توانایی آن ها در تغییر موقعیت را محدود می کند یا باعث می شود بیشتر وقت خود را روی تخت یا صندلی بگذرانند.

زخم بستر می تواند در طی چند ساعت یا چند روز ایجاد شود. بیشتر زخم ها با درمان بهبود می یابند، اما بعضی دیگر هرگز به طور کامل بهبود نمی یابند. می توانید برای جلوگیری از ایجاد جرم بستر و بهبودی آن ها گام بردارید.

 

فهرست محتوا

علائم هشدار دهنده زخم بستر

 • تغییرات غیرمعمول در رنگ یا بافت پوست
 • تورم
 • تخلیه چرک مانند
 • ناحیه ای از پوست که در هنگام لمس نسبت به مناطق دیگر احساس خنک یا گرمتر می کند

زخم ها بر اساس عمق، شدت و سایر خصوصیات در یکی از چندین مرحله قرار می گیرند. درجه آسیب پوست و بافت از قرمز، پوست شکسته نشده تا آسیب عمیق مربوط به عضله و استخوان است.

مکان های مشترک زخم های بستر

برای افرادی که از ویلچر استفاده می کنند، بستر تختخواب اغلب روی پوست در مکان های زیر ایجاد می شود:

 • استخوان دنبالچه یا باسن
 • تیغه های شانه و ستون فقرات
 • پشت بازوها و پاهایی که در مقابل صندلی قرار می گیرند
 • برای افرادی که نیاز به ماندن در رختخواب دارند، ممکن است بستر بستر در موارد زیر اتفاق بیفتد:
 • پشت یا دو طرف سر
 • تیغه های شانه
 • مفصل ران، کمر یا استخوان دنبالچه
 • پاشنه، مچ پا و پوست پشت زانوها
بیشتر بدانید در مورد زخم بستر
اطلاعاتی مفید از زخم بستر

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده علائم عفونت، مانند: تب، تخلیه زخم، زخم با بوی بد، یا افزایش قرمزی، گرما یا تورم در اطراف زخم، اگر علائم هشدار دهنده مذکور را مشاهده کردید، موقعیت خود را تغییر دهید تا فشار بر روی ناحیه کاهش یابد. اگر طی 24 تا 48 ساعت بهبودی مشاهده نکردید، حتما از با پزشک معالج ارتباط بگیرید تا با تشخیصی به موقع هر چه سریع تر روند درمانی آغاز گردد.

علل بروز زخم بستر

ایجاد بستر در اثر فشار بر روی پوست باعث محدود شدن جریان خون در پوست می شود. حرکت محدود می تواند پوست را در معرض آسیب قرار داده و منجر به ایجاد آستانه بستر شود.

سه عامل اصلی در ایجاد زخم بستر عبارتند از:

فشار مداوم بر روی هر قسمت از بدن شما می تواند جریان خون در بافت ها را کاهش دهد. جریان خون برای رساندن اکسیژن و سایر مواد مغذی به بافت ها ضروری است. بدون وجود این مواد مغذی ضروری، پوست و بافت های اطراف آسیب دیده و ممکن است در نهایت از بین بروند.

برای افرادی که دارای تحرک محدود هستند، این نوع فشارها معمولاً در مناطقی اتفاق می افتد که از نظر عضله یا چربی کاملاً پر نشده و از روی استخوان قرار دارند، مانند: ستون فقرات، استخوان دنبالچه، تیغه های شانه، لگن، پاشنه و آرنج.

اصطکاک زمانی ایجاد می شود که پوست روی لباس یا ملافه ها بمالد. این می تواند پوست شکننده را در معرض آسیب دیدگی قرار دهد، به خصوص اگر پوست مرطوب نیز باشد.

برش زمانی اتفاق می افتد که دو سطح در جهت مخالف حرکت کنند. به عنوان مثال، وقتی یک تخت در قسمت سر بلند است می توانید در تخت به پایین بلغزانید. هنگامی که استخوان دنبالچه به سمت پایین حرکت می کند و پوست بالای استخوان ممکن است در جای خود باقی بماند، در اصل در جهت مخالف کشیده می شود.

عواملی باعث تشدید این عارضه می گردند عبارت اند از:

اگر مشكل در حركت داشته باشید و نتوانید به راحتی در حالت نشسته یا در رختخواب تغییر وضعیت دهید ، خطر ایجاد بستر تختخواب بیشتر است. عوامل خطر عبارتند از:

بی تحرکی این ممکن است به دلیل سلامتی ضعیف، آسیب نخاعی و دلایل دیگر باشد.

بی اختیاری با قرار گرفتن در معرض ادرار و مدفوع، پوست آسیب پذیرتر می شود.

عدم درک حسی آسیب های نخاعی، اختلالات عصبی و سایر شرایط می تواند منجر به از دست دادن احساس شود. عدم توانایی در احساس درد یا ناراحتی می تواند منجر به عدم آگاهی از علائم هشدار دهنده و نیاز به تغییر موقعیت شود.

تغذیه و آبرسانی ضعیف. افراد برای حفظ سلامت پوست و جلوگیری از تجزیه بافت ها به رژیم غذایی روزانه خود به مایعات ، کالری ، پروتئین ، ویتامین و مواد معدنی کافی احتیاج دارند.

شرایط پزشکی موثر بر جریان خون. مشکلات سلامتی که می تواند جریان خون را تحت تأثیر قرار دهد، مانند دیابت و بیماری های عروقی، می تواند خطر آسیب بافتی مانند: زخم بستر را افزایش دهد.

اثرات جانبی زخم بستر

عوارض زخم های فشاری برخی تهدید کننده زندگی، شامل موارد زیر است:

سلولیت عفونت پوست و بافت های نرم متصل است. این می تواند باعث گرما ، قرمزی و تورم ناحیه آسیب دیده شود. افرادی که آسیب عصبی دارند اغلب در ناحیه تحت تأثیر سلولیت احساس درد نمی کنند.

عفونت های استخوانی و مفصلی، عفونت ناشی از زخم فشار می تواند در مفاصل و استخوان ها فرو برود. عفونت های مفصلی (آرتروز سپتیک) می توانند به غضروف و بافت آسیب برسانند. عفونت استخوان (استئومیلیت) می تواند عملکرد مفاصل و اندام ها را کاهش دهد.

زخم های طولانی مدت و غیر التیام بخش (زخم های مارجولین) می توانند به نوعی کارسینوم سلول سنگفرشی تبدیل شوند.

پیشگیری بهتر از درمان است

شما می توانید با جابجایی مکرر خود و جلوگیری از استرس روی پوست ، از ایجاد خواب در بستر جلوگیری کنید. مراقبت خوب از پوست، حفظ تغذیه مناسب و مصرف مایعات، ترک سیگار، کنترل استرس و ورزش روزانه از دیگر راهکارها است.

نکاتی برای تغییر مکان

توصیه های زیر را در رابطه با تغییر مکان در تخت یا صندلی در نظر بگیرید:

وزن خود را مرتباً تغییر دهید. برای تنظیم مجدد موقعیت مکانی حدودا هر ساعت یکبار کمک بخواهید.

در صورت امکان خود را بلند کنید. اگر از قدرت بالاتنه به اندازه کافی برخوردار هستید، حرکت های روی صندلی چرخدار را انجام دهید، با فشار دادن روی بازوهای صندلی، بدن خود را از روی صندلی بلند کنید.

به صندلی چرخدار مخصوص نگاه کنید. برخی از صندلی های چرخدار به شما امکان می دهد تا آنها را کج کنید ، که می تواند فشار را کاهش دهد.

کوسن یا تشکی را انتخاب کنید که فشار را کاهش دهد. برای از بین بردن فشار و کمک به اطمینان از قرارگیری بدن در بدن از کوسن یا تشک مخصوص استفاده کنید. از کوسن های پیراشکی استفاده نکنید، زیرا آن ها می توانند فشار را روی بافت اطراف متمرکز کنند.

ارتفاع تختخواب خود را تنظیم کنید. اگر تختخواب شما می تواند در قسمت سر بلند شود، آن را بیش از 30 درجه بلند نکنید. این به جلوگیری از بریدن کمک می کند.

نکاتی برای مراقبت از پوست

برای مراقبت از پوست به پیشنهادات زیر توجه کنید:

پوست را تمیز و خشک نگه دارید. پوست را با یک پاک کننده ملایم بشویید و خشک کنید. این روش پاکسازی را به طور منظم انجام دهید تا تماس پوست با رطوبت، ادرار و مدفوع را محدود کنید.

برای محافظت از پوست در برابر ادرار و مدفوع از کرم های مانع رطوبت استفاده کنید. در صورت نیاز مرتب ملافه و لباس را عوض کنید. دکمه های لباس و چین و چروک های ملافه را که باعث تحریک پوست می شوند ، تماشا کنید.

روزانه پوست را بازرسی کنید. روزانه به دقت به پوست خود نگاه کنید تا علائم هشدار دهنده فشار خون را مشاهده کنید.

سخن پایانی

چنانچه با مطالعه مطالب بالا ابهامی از این موضوع هم چنان باقی مانده بود حتما در انتهای مقاله در بخش  “دیدگاه” مطرح کنید تا توسط دکتر طاهره هاشم با دقت و دانش بالای خود اقدام به پاسخ گویی شود.

دکتر طاهره هاشم

دکتر طاهره هاشم  متخصص جراح عمومی - فلوشیپ پستان در زمینه های بیماری های پستان و غربالگری پستان و بیماری مقعد و نیز اختلالات دفع به شکل یبوست، بی اختیاری گاز و مدفوع به شکل تخصصی فعالیت می کند. همچنین در مورد زخم، مدیریت زخم، درمان زخم به خصوص زخم های مزمن مثل زخم بیماران دیابتی، زخم بیماران سیگاری و زخم بستر در بیمارانی که به هر دلیل  در استراحت هستند و به دلیل فشار باعث زخم در نواحی پشت کتف و گردن و گاهی حتی پاشنه میشوند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
تماس با پزشک