(081) 32513540 - 32517545
همدان، پیاده راه بوعلی، رو به روی سینما قدس، ساختمان پزشکان پارس، طبقه سوم

ماموپلاستی

ماموپلاستی

ماموپلاستی یا همان جراحی کوچک کردن سینه، جراحی است که با برداشت بافت چربی، سایر بافت های همبندی و پوست سینه همراه می باشد. خانم هایی که به دلیل بزرگ بودن سینه های خود، احساس درد و ناراحتی دارند، می توانند از مزایای این روش جراحی بهره مند شوند. خانم هایی که به دلیل بزرگ بودن سینه های شان، دچار اختلالاتی مانند گردن درد، کتف درد و یا راش های پوستی در سینه شده اند، می توانند با مشورت پزشک، تحت جراحی ماموپلاستی قرار بگیرند. در بسیاری از موارد، بزرگ بودن سینه ها می تواند مشکلاتی را حین انجام برخی فعالیت ها برای خانم ها ایجاد کند. حتی برخی خانم ها از بروز مشکلات حین خواب نیز شکایت می کنند. امکان انجام این جراحی در تمامی سنین وجود دارد. البته خانم هایی که قصد بارداری و شیردهی دارند، باید انجام این جراحی را به بعد موکول کنند.

از جمله مزایای ماموپلاستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بالا رفتن سطح اعتماد به نفس
  • برقراری توازن و زیبایی بیشتر میان سینه و سایر اجزای بدن
  • رفع مشکلات فیزیکی و روانی

 

ماموپلاستی

ماموپلاستی

آمادگی و اقدامات پیش از ماموپلاستی

پیش از انجام ماموپلاستی، پزشک به معاینه کامل بافت سینه، بررسی سوابق پزشکی و شرایط جسمانی بیمار خود می پردازد. تمامی خانم هایی که خواهان انجام این جراحی هستند، باید از لحاظ بدنی در شرایط خوبی به سر ببرند، سیگاری نباشند و رشد سینه های شان نیز کامل شده باشد. یکی دیگر از مواردی که انجام آن از سوی پزشک توصیه می شود، تست ماموگرافی است. مواردی که رعایت آن ها قبل از جراحی، از سوی بیمار ضروری است، عبارتند از:

  • قطع مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی، آسپیرین، ژلوفن و نوافن. چرا که احتمال خونریزی را افزایش می دهند. به همین خاطر، بیمار باید هر گونه داروی مصرفی، ویتامین و مکمل گیاهی را به پزشک خود اطلاع دهد.
  • کنار گذاشتن سیگار و دخانیات. نیکوتین موجود در سیگار، روند بهبود را به تاخیر می اندازد.
  • ناشتا بودن. هشت تا دوازده ساعت قبل از جراحی، چیزی نباید خورده و یا آشامیده شود.
  • انجام تست های آزمایشگاهی به منظور اطمینان از عدم ابتلا به بیماری و یا شرایط خاص.
بیشتر بخوانید
پروتز سینه در همدان

روند ماموپلاستی

ماموپلاستی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در این جراحی، تنها نیاز به ایجاد یک برش، اطراف هاله قهوه ای رنگ دور نوک سینه و زیر سینه می باشد. بعد از ایجاد برش، هر گونه بافت و پوست اضافی برداشته خواهد شد. معمولا جای نوک سینه و هاله اطراف آن تغییری نخواهد کرد. اما در مواقعی که اندازه سینه بسیار بزرگ باشد، نیاز به تعییر جای نوک سینه نیز می باشد. پروسه جراحی ماموپلاستی در حدود دو تا سه ساعت به طول می انجامد. معمولا قبل و بعد از جراحی، مصرف آنتی بیوتیک جهت پیشگیری از بروز عفونت در نظر گرفته خواهد شد.

 

 جهت دریافت مشاوره از دکتر طاهره هاشم متخصص جراح عمومی درهمدان می توانید با شماره  (081) 32513540 – 32517545  تماس حاصل نمایید. اینستاگرام

دوره نقاهت و مراقبت های بعد از ماموپلاستی

بعد از پایان جراحی، پانسمانی بر روی سینه ها قرار می گیرد و پوشیدن پستان بند مخصوص جهت فرم دهی بهتر سینه ضروری می باشد. گاهی ممکن است نیاز باشد این پستان بند مخصوص تا سه هفته استفاده شود. ممکن است تا چند روز بعد از جراحی، لوله ای جهت تخلیه خون و مایعات اضافی، زیر بافت سینه قرار داده شود. در صورت عدم تحمل درد، می توان از داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک مصرف کرد. بعد از جراحی، باید سعی شود به پشت و یا پهلوها خوابیده شود، تا فشاری به سینه ها و بخیه ها وارد نشود. توصیه می شود بیمار تا حد امکان در منزل استراحت کند. پیاده روی از جمله اقداماتی است که به بیماران توصیه می شود. اما انجام فعالیت های سنگین مانند خم و راست شدن و یا بلند کردن اجسام سنگین، به مدت حداقل چهار تا شش هفته ممنوع است. بسیاری از بیماران، بعد از گذشت دو هفته می توانند به محل کار خود برگردند. توصیه می شود به مدت ده روز از بالا نگه داشتن بازوها بالاتر از سینه ها خودداری شود. رانندگی تا زمان برطرف شدن درد ممنوع است.

بیشتر بخوانید
عمل جراحی ماموپلاستی و هزینه های آن

بعد از این که اجازه رانندگی به بیمار داده شد، پوریشن نشستن باید به گونه ای باشد که فشاری به سینه ها وارد نشود. بسته به نوع بخیه های استفاده شده، ممکن است نیاز باشد بیمار یک تا دو هفته بعد از عمل، برای کشیدن بخیه ها به مطب مراجعه کند. در طول سپری شدن دوره نقاهت، توصیه می شود از تماس مستقیم با نور خورشید خودداری شود. سوالی که برای بسیاری از بیماران پیش می آید این است که آیا بعد از ماموپلاستی، امکان شیردهی وجود دارد یا خیر. در پاسخ باید بگوییم برش هایی که در قسمت هاله قهوه ای رنگ ایجاد می شوند می توانند به مجاری شیری آسیب بزنند. به همین خاطر ممکن است مشکلاتی برای شیردهی به وجود بیاید. خانم هایی که قصد بارداری و شیردهی در آینده دارند، بهتر است با مشورت با پزشک، انجام این جراحی را به زمان مناسب تری موکول کنند. در خصوص حساسیت سینه ها بعد از ماموپلاستی باید بگوییم، این مورد  و تغییر در میزان حساسیت سینه و نوک آن به تکینیک به کار رفته در طول جراحی بستگی دارد. در برخی تکنیک ها کمترین میزان آسیب به اعصاب موجود در سینه وارد خواهد شد.

نتایج ماموپلاستی

ماموپلاستی (جراحی کوچک کردن سینه) از جمله جراحی هایی است که به خانم هایی پیشنهاد می شود که به دلیل بزرگ بودن سینه هی خود با مشکلات فیزیکی و روانی روبرو هستند. این جراحی نتایج بسیار درخشانی را به همراه دارد. اسکارهای ناشی از برش های این جراحی، دوازده تا هجده ماه بعد محو خواهند شد.​

دکتر طاهره هاشم

دکتر طاهره هاشم  متخصص جراح عمومی - فلوشیپ پستاندر زمینه های بیماری های پستان و غربالگری پستان و بیماری مقعد و نیز اختلالات دفع به شکل یبوست، بی اختیاری گاز و مدفوع به شکل تخصصی فعالیت می کند.
همچنین در مورد زخم، مدیریت زخم، درمان زخم به خصوص زخم های مزمن مثل زخم بیماران دیابتی، زخم بیماران سیگاری و زخم بستر در بیمارانی که به هر دلیل  در استراحت هستند و به دلیل فشار باعث زخم در نواحی پشت کتف و گردن و گاهی حتی پاشنه میشوند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه