(081) 32513540 - 32517545
همدان، پیاده راه بوعلی، رو به روی سینما قدس، ساختمان پزشکان پارس، طبقه سوم

اختلال دفع مدفوع از نشانه تا درمان

اختلال دفع مدفوع از نشانه تا درمان

از اصلی ترین موضوعاتی که اغلب افراد در زمینه اختلالات دفعی با آن مواجه هستند مشکل بیان آن است. بسیاری از افراد با باور به قبیح بودن بیان مشکلات دفعی نظیر اختلال دفع ادرار، هموروئید، بواسیر و یا بی اختیاری مدفوع از درمان آن ها سرباز می زنند. به گونه ای که حاضر به تحمل در ناشی از این عوارض بوده، اما حاضر به بیان و درمان آن نیستند. این افراد گاها با مشکلات اجتماعی مثل عدم حضور در محافل و یا ترس از خارج شدن از منزل را نیز داشته اند. اما باید توجه داشته باشید در صورت ابتلا به هر یک از بیماری های لگنی می بایست برای جلوگیری از پیشرفت بیماری و تاثیر گذاری بر دیگر ارگان های بدن به سرعت به پزشک متخصص مراجعه کرده و اقدامالات لازم را انجام دهید.

در ادامه با توجه به توضیحات دکتر طاهره هاشم جراح عمومی به بررسی نشانه و درمان اختلالات دفعی مانند هموروئید می پردازیم:

مشکلات دفع مدفوع

در نگاه عامه تمامی مشکلات مقعدی با عناوین هموروئید و بواسیر شناخته می شود، اما تمامی بیماری های مقعدی در این دو نوع خلاصه نمی شود .چه بسا که که درد های ناحیه مقعد به علت شقاق ( فیشر)، فیستول مقعدی، تنگی، افتادگی روده، شل شدگی کف لگن، آسیب اسفنگترو یا اعصاب روده باشد. تمامی این بیماری ها با یبوست همراه بوده که به اشتباه آن ها را در یک بیماری به نام هموروئید و یا بواسیر جای می دهند.

سوالات در مورد تشخیص اختلالات دفع مدفوع

زمانی که به برای اختلال دفع مدفوع به پزشک مراجعه می کنید، باید در توضیح مشکل دفع خود بسیار دقیق باشید، تا پزشک بتواند بهترین روش درمانی را به شما ارائه دهد. برای شرح مشکل دفعی خود می توانید از موارد زیر استفاده کنید:

 • احساس درد سوزش
 •  خونریزی
 • شکل مدفوع ( نرمی ، سفتی و… )
 • فواصل زمانی دفع مدفوع
 • میزان زمان برای دفع مدفوع
 • خارج کردن مدفوع با دست
 • خارج کردن مدفوع از راه واژن
بیشتر بخوانید
تاثیر فعالیت فیزیکی بر عضلات کف لگنی

تشخیص اختلال دفع مدفوع

 • تبلی روده
 • تغذیه نامناسب
 • شل شدگی کف لگن و در نتیجه فشار زیاد در خارج نمودن مدفوع

درمان

 • اصلاح رژیم غذایی
 • فیزیوتراپی برای مشکلات عضلات کف لگن
 • جراحی

معایب خوددرمانی در اختلالات دفعی

اکثر افراد در مواجه با بیماری های مختلف اولین گزینه درمانی را درمان های خانگی و سنتی جستوجو می کنند، بنابراین به محض رویت بیماری از راه های گوناگونی مثل مراجعه به عطاری و یا استفاده از داروهای خانگی سعی در درمان بیماری خود دارند. این باور غلط  در درمان خانگی بیماری ها در میان خانوادهای ایرانی به وفور مشاهده می شود. اما اغلب افرادی که برای درمان به سراغ داروهای گیاهی می روند به دلیل عدم نتیجه دهی و یا نتیجه دهی کوتاه مدت مجاب می شوند که به پزشک متخصص بیماری خود مراجعه کنند، اما غافل از این موضوع هستند که گذشت زمان و کهنه شدن بیماری روند درمان و زمان بهبودی را کند کرده و فرآیند درمان را با مشکل مواجه خواهد کرد، لذا بهترین راه در مواجهه با تمامی بیماری و بیماری های دفعی که موضوع  مورد نظر ما است، مراجعه به پزشک متخصص و بهرمندی از مشاوره ها و راهنمایی های اوست.

طب سنتی در درمان اختلالات دفعی

فرهنگ استفاده از طب سنتی در درمان بیماری ها سالیان زیادی است که بین ایرانی ها رواج یافته. اغلب افراد درمان بیماری های خود را بین شیشه ها عطاری جستوجو می کنند. اما آیا این باور به درمان گیاهی برای انواع بیماری ها تا چه اندازه قابل توجیه است؟

باید بگوییم که طب سنتی می تواند به عنوان روشی تکمیلی در کنار درمان های اصلی قرار گیرد. نقش مکمل برای طب سنتی شاید بهترین عنوان برای معرفی جایگاه آن در علوم پزشکی باشد. بنابرای بهتر است در مراجعه به عطاری برای درمان بیماری های خود، قدری منطق را چاشنی کنیم، تا به علت از دست دادن زمان، در فرآیند درمانی دچار مشکل نشویم. البته لازم به ذکر است که گروهی از درمان ها به روش طب سنتی توانسته به میزان قابل توجهی نتیجه دهی مثبت را به بار آورد، اما به تنهایی و بدون حضور علوم پزشکی و روش های درمانی آن نمی تواند به عنوان درمان قطعی شناخته شود.

 جهت دریافت مشاوره از دکتر طاهره هاشم متخصص جراح عمومی درهمدان می توانید با شماره  (081) 32513540 – 32517545  تماس حاصل نمایید. اینستاگرام

فرآیند درمان

برای درمان بیماری های اختلالات دفعی پس از معاینه و تشخیص نوع بیماری، بیمار را از راه درمانی آگاه ساخته تا در جریان فرآیند درمان قرار گیرد.

بیشتر بخوانید
هموروئید در بارداری

بهتر است که پزشک برای اطمینان از تفهیم شدن بیمار، همراه بیمار را در زمان توضیح پروسه درمانی دعوت کند.

پزشک ممکن است بنابر تشخیص خود از دارو درمانی استفاده کند، لذا رعایت مصرف دارو برای بیمار الزامی است.

در مواقعی که تشخیص پزشک منجر به تجویز جراحی باشد، می بایست بیمار را برای انجام آن توجیه کند. چرا که اغلب بیماران به دلیل شنیده های یشان راجع به جراحی مقعد از انجام آن منصرف شده و حاضر به جراحی نخواهند بود. لازم به ذکر است که این جراحی به دلیل پیشرفت علوم پزشکی و همچنین پیشرفت تکنولوژی و ابزار های آن، جراحی متفاوتی را برای بیماری های دفعی رقم زده است. بنابراین بیماران با صحبت درباره روند جراحی و اطمینان از امنیت جراحی می توانند درمان موفقیت آمیزی را تجربه کنند.

در صورت عدم جراحی بیماری های دفعی چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در این بخش به متداول ترین سوال در بین بیماران اختلال دفعی می پردازیم. اغلب این بیماران تمایل دارند بدانند که اگر جراحی مقعد را انجام ندهند چه آینده ای در انتظار آن ها است.

اگر مبتلا به هموروئید باشید: اگر مبتلا به هموروئید باشید و تجویز پزشک برای درمان مبتنی بر جراحی باشد، در صورت انجام ندادن آن به هموروئید ها خونریزی کنند دچار خواهید شد که کم خونی را نیز در پی خواهد داشت. این عارضه مصرف قرص های آهن را به شما تحمیل می کند، که گاها در برخی نیز جبران کم خونی تنها از راه ترانسفیوژن یا انتقال خون امکان پذیر است.

از دیگر مشکلاتی که در صورت جراحی نکردن هموروئید در انتظار شماست می توان سوزش و خارش در ناحیه مقعد و ناآرامی در هنگام نشستن را نام برد.

اگر شقاق مبتلا باشید: اگر فردی که به شقاق مبتلا باشد و نخواهد توصیه پزشک را مبنی بر جراحی انجام دهد، می بایست درد های دائمی و شدید را متحمل شود.

بیشتر بخوانید
اختلال دفع ادرار

اگر به افتادگی های روده مبتلا باشد: افتادگی روده در اصل فشارهای اعصاب به کف لگن است، این فشار بعد از مدت طولانی  موجب می شود عصب های کف لگن کشیده شده در نهایت عصب ناحیه لگن از بین برود و فرد به بی اختیاری مدفوع و بی اختیاری گاز معده دچار شود.

دکتر طاهره هاشم

دکتر طاهره هاشم  متخصص جراح عمومی - فلوشیپ پستاندر زمینه های بیماری های پستان و غربالگری پستان و بیماری مقعد و نیز اختلالات دفع به شکل یبوست، بی اختیاری گاز و مدفوع به شکل تخصصی فعالیت می کند.
همچنین در مورد زخم، مدیریت زخم، درمان زخم به خصوص زخم های مزمن مثل زخم بیماران دیابتی، زخم بیماران سیگاری و زخم بستر در بیمارانی که به هر دلیل  در استراحت هستند و به دلیل فشار باعث زخم در نواحی پشت کتف و گردن و گاهی حتی پاشنه میشوند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه