(081) 32513540 - 32517545
همدان، پیاده راه بوعلی، رو به روی سینما قدس، ساختمان پزشکان پارس، طبقه سوم

اختلال دفع مدفوع از نشانه تا درمان

از اصلی ترین موضوعاتی که اغلب افراد در زمینه اختلالات دفعی با آن مواجه هستند بیان آن است. بسیاری از افراد با باور به قبیح بودن بیان مشکلات دفعی نظیر اختلال دفع ادرار، هموروئید، بواسیر و یا بی اختیاری مدفوع از درمان آن ها سرباز می زنند. به گونه ای که حاضر به تحمل درد ناشی از این عوارض بوده، اما حاضر به بیان و درمان آن نیستند. این افراد گاها با مشکلات اجتماعی مثل عدم حضور در محافل و یا ترس خارج شدن از منزل را نیز دارند. اما باید توجه داشته باشید در صورت ابتلا به هر یک از بیماری های لگنی می بایست برای جلوگیری از پیشرفت بیماری و تاثیر گذاری بر دیگر ارگان های بدن به سرعت به پزشک متخصص مراجعه کرده و اقدامالات لازم را انجام دهید. ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص اختلالات دفعی مانند هموروئید برای شما صحبت کنیم مقاله را تا انتها بخوانید.

در نگاه عامه تمامی مشکلات مقعدی با عناوین هموروئید و بواسیر شناخته می شود، اما تمامی بیماری های مقعدی در این دو نوع خلاصه نمی شود، چه بسا که درد های ناحیه مقعد می تواند به علت شقاق ( فیشر)، فیستول مقعدی، تنگی، افتادگی روده، شل شدگی کف لگن، آسیب اسفنگترو یا اعصاب روده باشد. تمامی این بیماری ها با یبوست همراه بوده که به اشتباه آن ها را در یک بیماری به نام هموروئید و یا بواسیر جای می دهند.

راه های جلوگیری از یبوست

برای اینکه از یبوست جلوگیری کنید می بایست یکسری فعالیت ها را انجام دهید تا از بروز چنین مشکلی جلوگیری کنید از جمله این اقدامات عبارتند از:

 • سعی کنید که در وعده های غذایی خود حبوبات، میوه، سبزیجات و همچنین نان سبوس دار را نیز فراموش نکنید.
 • ساعت مشخصی را برای صرف غذا بگذارید.
 • ورزش کردن را به هیچ وجه فراموش نکیند و حتما در برنامه روزانه خود قرار دهید.
 • اگر عادت به مصرف چای و نوشیدنی هایی مثل قهوه دارید حتما مصرف آن را قطع کنید.
بیشتر بخوانید
بی اختیاری ادراری

اگر تمامی موارد گفته شده را به درستی انجام دهید می توان گفت که مشکلات یبوست و دفع در شما برطرف می شود.

علاوه بر بزرگسالان که ممکن است در دفع خود دچار مشکل شوند کودکان نیز دچار این عارضه می شوند که باید با دقت بیشتری مورد بررسی قرار بگیرد. همانطور که می دانید نوع رفتار کودکان با بزرگسالان کاملا متفاوت است یعنی در دفع مدفوع خود دچار مشکلاتی چون اجتناب از انجام این کار، بی اختیاری در ادرار و مدفوع همچنین درد دارند.

تشخیص اختلالات دفع مدفوع

زمانی که به برای اختلال دفع مدفوع به پزشک مراجعه می کنید، باید در توضیح مشکل دفع خود بسیار دقیق باشید، تا پزشک بتواند بهترین روش درمانی را به شما ارائه دهد. برای شرح مشکل دفعی خود می توانید از موارد زیر استفاده کنید:

 • احساس درد سوزش
 • خونریزی
 • شکل مدفوع ( نرمی ، سفتی و… )
 • فواصل زمانی دفع مدفوع
 • میزان زمان برای دفع مدفوع
 • خارج کردن مدفوع با دست
 • خارج کردن مدفوع از راه واژن
 • تبلی روده
 • تغذیه نامناسب
 • شل شدگی کف لگن و در نتیجه فشار زیاد در خارج نمودن مدفوع

معایب خود درمانی در اختلالات دفعی

اکثر افراد در مواجه با بیماری های مختلف اولین گزینه درمانی را درمان های خانگی و سنتی جستجو می کنند، بنابراین به محض رویت بیماری از راه های گوناگونی مثل مراجعه به عطاری و یا استفاده از داروهای خانگی سعی در درمان بیماری خود دارند. این باور غلط  در درمان خانگی بیماری ها در میان خانوادهای ایرانی به وفور مشاهده می شود. اما اغلب افرادی که برای درمان به سراغ داروهای گیاهی می روند به دلیل عدم نتیجه دهی و یا نتیجه دهی کوتاه مدت مجاب می شوند که به پزشک متخصص بیماری خود مراجعه کنند، اما غافل از این موضوع هستند که گذشت زمان و کهنه شدن بیماری روند درمان و زمان بهبودی را کند کرده و فرآیند درمان را با مشکل مواجه خواهد کرد، لذا بهترین راه در مواجهه با تمامی بیماری و بیماری های دفعی که موضوع  مورد نظر ما است، مراجعه به پزشک متخصص و بهرمندی از مشاوره ها و راهنمایی های اوست.

بیشتر بخوانید
ترمیم عضلات کف لگنی بعد از زایمان

طب سنتی در درمان اختلالات دفعی

فرهنگ استفاده از طب سنتی در درمان بیماری ها سالیان زیادی است که بین ایرانی ها رواج یافته است. اغلب افراد درمان بیماری های خود را بین شیشه ها عطاری جستجو می کنند. اما آیا این باور به درمان گیاهی برای انواع بیماری ها تا چه اندازه قابل توجیه است؟

باید بگوییم که طب سنتی می تواند به عنوان روشی تکمیلی در کنار درمان های اصلی قرار گیرد. نقش مکمل برای طب سنتی شاید بهترین عنوان برای معرفی جایگاه آن در علوم پزشکی باشد. بنابرای بهتر است در مراجعه به عطاری برای درمان بیماری های خود، قدری منطق را چاشنی کنیم، تا به علت از دست دادن زمان، در فرآیند درمانی دچار مشکل نشویم. البته لازم به ذکر است که گروهی از درمان ها به روش طب سنتی توانسته به میزان قابل توجهی نتیجه دهی مثبت را به بار آورد، اما به تنهایی و بدون حضور علوم پزشکی و روش های درمانی آن نمی تواند به عنوان درمان قطعی شناخته شود.

 جهت دریافت مشاوره از دکتر طاهره هاشم متخصص جراح عمومی درهمدان می توانید با شماره  (081) 32513540 – 32517545  تماس حاصل نمایید. اینستاگرام

فرآیند درمان

 • اصلاح رژیم غذایی
 • فیزیوتراپی برای مشکلات عضلات کف لگن
 • جراحی

برای درمان بیماری های اختلالات دفعی پس از معاینه و تشخیص نوع بیماری، بیمار را از راه درمانی آگاه ساخته تا در جریان فرآیند درمان قرار گیرد. بهتر است که پزشک برای اطمینان از تفهیم شدن بیمار، همراه بیمار را در زمان توضیح پروسه درمانی دعوت کند. پزشک ممکن است طبق تشخیص خود از دارو درمانی استفاده کند، لذا رعایت مصرف دارو برای بیمار الزامی است.

در مواقعی که تشخیص پزشک منجر به تجویز جراحی باشد، می بایست بیمار را برای انجام آن توجیه کند. چرا که اغلب بیماران با توجه به مطالبی که در مورد جراحی مقعد شنیده اند از انجام آن منصرف شده و حاضر به جراحی نخواهند بود. لازم به ذکر است که این جراحی به دلیل پیشرفت علوم پزشکی و همچنین پیشرفت تکنولوژی و ابزار های آن، جراحی متفاوتی را برای بیماری های دفعی رقم زده است. بنابراین بیماران با صحبت درباره روند جراحی و اطمینان از امنیت جراحی می توانند درمان موفقیت آمیزی را تجربه کنند.

بیشتر بخوانید
توانبخشی کف لگن در زنان چند زا

در صورت عدم جراحی بیماری های دفعی چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در این بخش به متداول ترین سوال در بین بیماران اختلال دفعی می پردازیم. اغلب این بیماران تمایل دارند بدانند که اگر جراحی مقعد را انجام ندهند چه آینده ای در انتظار آن ها است.

اگر مبتلا به هموروئید باشید و تجویز پزشک برای درمان مبتنی بر جراحی باشد، انجام ندادن آن می تواند منجر به خونریزی و در نهایت کم خونی در فرد می شود. این عارضه مصرف قرص های آهن را به شما تحمیل می کند، که گاها در برخی نیز جبران کم خونی تنها از راه ترانسفیوژن یا انتقال خون امکان پذیر است.

از دیگر مشکلاتی که در صورت جراحی نکردن هموروئید در انتظار شماست می توان سوزش و خارش در ناحیه مقعد و ناآرامی در هنگام نشستن را نام برد.

اگر فردی که به شقاق مبتلا باشد و نخواهد توصیه پزشک را مبنی بر جراحی انجام دهد، می بایست درد های دائمی و شدید را متحمل شود.

افتادگی روده در اصل فشارهای اعصاب به کف لگن است، این فشار بعد از مدت طولانی  موجب می شود عصب های کف لگن کشیده شده در نهایت عصب ناحیه لگن از بین برود و فرد به بی اختیاری مدفوع و بی اختیاری گاز معده دچار شود.

اگر در دفع مدفوع خود دچار مشکل هستید می توانید به دکتر طاهره هاشم جراح عمومی در همدان مراجعه کنید، همچنین به این نکته توجه داشته باشید که چشم پوشی از این بیماری باعث شده تا طول درمان طولانی تر شود.

دکتر طاهره هاشم

دکتر طاهره هاشم  متخصص جراح عمومی - فلوشیپ پستاندر زمینه های بیماری های پستان و غربالگری پستان و بیماری مقعد و نیز اختلالات دفع به شکل یبوست، بی اختیاری گاز و مدفوع به شکل تخصصی فعالیت می کند.
همچنین در مورد زخم، مدیریت زخم، درمان زخم به خصوص زخم های مزمن مثل زخم بیماران دیابتی، زخم بیماران سیگاری و زخم بستر در بیمارانی که به هر دلیل  در استراحت هستند و به دلیل فشار باعث زخم در نواحی پشت کتف و گردن و گاهی حتی پاشنه میشوند.

24 thoughts on “اختلال دفع مدفوع از نشانه تا درمان

 1. مریم - می 7, 2021 در 5:58 ق.ظ

  سلام من ۵روزه که مدفوع نکردم و حتی حس دفع هم ندارم چگار باید کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • دکتر طاهره هاشم - می 10, 2021 در 1:30 ب.ظ

   از داروخانه روغن کرچک تهی و میل کنید. مصرف مایعات را افزایش دهید. از غذاهای سرخ شده و ادویه دار به شدت اجتناب کنید. روزه داری هم نکنید.

   پاسخ
 2. . - می 9, 2021 در 1:59 ب.ظ

  سلام
  خیلی ببخشید من یه دختر ۱۵ سالم و چندوقتیه وقتی میرم سرویس بهداشتی حس میکنم کمی از مدفوع ام توی باسنم باقی میمونه و خارج نمیشه هرکاری میکنم
  این طبعیه یا خیر

  پاسخ
  • دکتر طاهره هاشم - می 10, 2021 در 1:31 ب.ظ

   طبیعی نیست و شما باید رژیم یبوست را پیش بگیرید. مصرف 10- 15 لیوان آب در طول روز در ناشتا- غذاهای شور – چرب و فست فود را حذف کنید و حتما تحرک داشته باشید. جنانچه اجابت مزاج بهبود نیافت به جراح مراجعه کنید برای معاینه و تشخیص بیماری تون.

   پاسخ
 3. مهربان - می 11, 2021 در 1:35 ق.ظ

  سلام منم هنگام تخلیه مدفوعم بااینکه نرمه اما به طور کامل تخلیه نمیشه و مدت زمان زیادی در دسشویی میمونم بعضی وقتا هم که استرس یا هیجان میاد سمتم معدم درد میگیره و حالت اسهال بهم دست میده میشه راهنمایی میکنید من چه بیماری دارم؟

  پاسخ
  • دکتر طاهره هاشم - ژوئن 28, 2021 در 2:38 ب.ظ

   سلام وقت بخیر
   عضلات کف لگن شما ضعیف است، که باید توسط جراح معقد معاینه شوید.
   پیش پزشکی تبحر کافی در عضلات لگن دارد و بعد از معاینه برای شما فیزیوتراپی به منظور تقویت عضلات لگن بنوسید.

   پاسخ
 4. زهرا - می 15, 2021 در 12:19 ق.ظ

  سلام ببخشید من وقتی ۱۴ سالع بودم نمی تونستم به راحتی مدفوع کنم‌و با کمک انگشتم مدفوع می کردم و خیلی عقلم نمی رسید که این کار اشتباهه الان که ۱۹ سالم شده فهمیده بودم‌اشتباهه نمی تونستم این کارو نکنم و تازه یک هفتس تونستم این عادت رو ترک کنم حدود دو هفته پیش هم وقتی رفتم دفع مدفوع از مقعدم مایعی شبیه ترشح اومد ولی ن درد داشتم و ن از اون روز تکرار شده می خاستم ببینم به نظرتون برم به دکتر مراجعه کنم یا اگه حالا این عادت ترک شده هیچ اتفاقی نمی‌یوفته؟

  پاسخ
  • دکتر طاهره هاشم - ژوئن 28, 2021 در 3:03 ب.ظ

   باید حتما معاینه شوید، چرا که از 14 تا 19 سالگی این کار را انجام می دادید، حتما هم دفع مدفوع شما با انجام میشده
   این کار باعث افتادگی و شلی خفیف روده میشه، این ترشح هم بلغم است که ناشی از افتادگی روده است، پس به پزشک مراجعه کنید و طبق نظر پزشک پرهیز های غذایی و ورزش ها و فیزیوتراپی کف لگن رو انجام بدید.

   پاسخ
 5. نگار - می 20, 2021 در 4:42 ب.ظ

  سلام ببخشید من ۱۷ سالمه و نمیدونم چن هفته برای خارج کردن مدفوع از دستم استفاده میکردم و الان دیگ انجام نمیدم امروز بعد از تمرینای ۱۸۰ رفتم دستشویی با اینکه حس دفع نداشتم به زور با دستم باز خارج کردم دیدم دستم خونی شد تو رو خدا بگین چیکار کنم مشکل جدیه ای ؟

  پاسخ
  • دکتر طاهره هاشم - ژوئن 28, 2021 در 3:08 ب.ظ

   شما باید طبق نظر پزشک ملین مخصوص مصرف کنید، معاینه عضلات لگن و فیزیوتراپی تقویت عضلات لگن نیاز دارید.
   پس حتما به یک جراح معقد و روده توی شهر خودتون مراجعه کنید.

   پاسخ
 6. fati - می 22, 2021 در 8:32 ب.ظ

  ببخشید من فقط تورم دارم ایا ممکنه هموروئید باشه یا نه؟؟

  پاسخ
  • دکتر طاهره هاشم - ژوئن 28, 2021 در 3:14 ب.ظ
 7. بدزی - می 23, 2021 در 7:51 ب.ظ

  سلام
  من تقریبا چند ماه هست که در دفع مشکل دارم وتو حمام که میرم باید زور بزنم تا دفع داشته باشم با کمی دفع دوباره احساس دفع میکنم ولی نمیاد و۴سالی میشود که بواسیر دارم من ۲۲سال دارم واحساس در در قسمت پایین شکم سمت راست پادارم خواهشا جواب بدین که بسیار نگرانم

  پاسخ
  • دکتر طاهره هاشم - ژوئن 28, 2021 در 3:20 ب.ظ

   شما با توجه به زور هایی که زدید برای دفع مدفوع باعث شده تا معقد شما ورم کنه، از داخل هم بواسیر و افتادگی روده دارید که حتما باید به جراح معقد و روده مراجعه کنید.
   پس حتما باید رژیم غذایی درستی داشته باشید و بعد برای دفع مدفوع دیگه زور نزنید.
   و از ملین های دارویی تجویر شده پزشک استفاده کنید.

   پاسخ
 8. حسن - ژوئن 3, 2021 در 8:44 ب.ظ

  سلام مامان من ی هفته است چیزی دفع نمیشه تب مالت هم گرفته ولی نمیتونه چیزیو دفع کنه باید چیکار کنیم

  پاسخ
  • دکتر طاهره هاشم - ژوئن 21, 2021 در 11:12 ق.ظ

   سلام وقت بخیر
   شربت روغن کرچک را یکجا بخورید تا دفع انجام بشه.
   همچنین مایعات فراوان مثل آب هویج طبیعی، آب پرتقال طبیعی حتما دو مرتبه در روز مصرف شود.

   پاسخ
 9. علی - ژوئن 6, 2021 در 12:06 ب.ظ

  سلام.وقتتون بخیر.خسته نباشید.
  من سی سالمه.مدت طولانیه بواسیر دارم.یبوست شدیدمیشم
  الان دو روزه احساس دفع مدفوع دارم ولی میرم سرویس هر کاری میکنم بیرون نمیاد و دردش کشندس.دیگه انقد شکمم پر شده و درددارم نمیتونم راه برم.تورو خدا کمکم کنید.

  پاسخ
  • دکتر طاهره هاشم - ژوئن 21, 2021 در 11:09 ق.ظ

   سلام وقت بخیر
   شربت سی لاکس و روغن کرچک رو از داروخانه تهیه کنید هر دو را با هم مصرف کنید.
   بعد شکم خود را ماساژ دهید، این کار در حرکت روده ها بسیار موثر است.
   اگر 24 ساعت گذشت ولی دفع نگردید حتما به یک پرستار برای تنقیه مراجعه کنید.

   پاسخ
 10. حمید - ژوئن 11, 2021 در 9:25 ب.ظ

  با سلام
  بنده مدتی است با مشکل دفع مواجه هستم که فرقی در نرمی یا سفتی مدفوع نداشته و باید مدت زیادی و فشار زیادی تحمل کنم تا دفع صورت گیرد. که در مواقع نرمی با سوزش همراه می باشد.همچنین نفخ زیادی هم دارم که به نظرم غیر طبیعی می باشد.لطفا راهنمایی کنید./با تشکر

  پاسخ
  • دکتر طاهره هاشم - ژوئن 21, 2021 در 10:56 ق.ظ

   سلام وقت بخیر
   لطف کنید به پیج اینستاگرام
   https://www.instagram.com/drtaherehhashem/
   مراجعه کنید.
   همچنین عکسی از مقعد رو بفرستید، داروی جلسه اول رایگان بهتون داده میشه

   پاسخ
 11. هادی - جولای 13, 2021 در 5:50 ب.ظ

  سلام وقت بخیر، من مشکل دفع مدفوع دارم و هربار که میرم دستشویی حداقل ۱۰ دقیقه طول میکشه، دفع به صورت مرحله به مرحله انجام میشه، با فاصله زمانی ۳۰ ثانیه،گاهی اوقات خسته میشم و از دست کمک می گیرم لطفا راهنمایی کنید، ممنون

  پاسخ
  • دکتر طاهره هاشم - جولای 20, 2021 در 10:31 ق.ظ

   باید مدتی ملین های گیاهی و سایر ملین های که پزشک تجویز می کند را مصرف کنید تا ابتدا عادت روده اصلاح شود و بعد فیزیوتراپی کف لگن انجام دهید.

   پاسخ
 12. اوا - جولای 27, 2021 در 11:55 ب.ظ

  سلام ببخشید من خیلی وقته احساس دفع ندارم و شکمم درد میکنه قبل اونم از انگشتم برای دفع استفاده میکردم و الانم همین طور هست و وقتی زور میدم یکمی دفع میشه ولی باید از انگشتم استفاده بکنم به غیر چند باری که اسهال گرفتم دیگه احساس دفع نداشتم و اوایل که به زور از انگشتم استفاده میکردم دیدم خونی شده چیز جدیه چیکارش کنم

  پاسخ
  • دکتر طاهره هاشم - جولای 28, 2021 در 11:06 ق.ظ

   عضلات معقد شما ضعبف شده که برای درمان باید به جراح معقد توی شهر خودتون مراجعه کنید.
   پزشک با دادن یک رژیم غذایی درست و مناسب همچنین انجام فیزیوتراپی عضلات کف لگن رو تقویت می کند.

   پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک